Pouhé tři desítky kinosálů jsou v České republice vybaveny kvalitní čtyřkanálovou stereofonní reprodukcí zvuku nazývanou Dolby Stereo. Při tomto systému znějí tři kanály z reproduktorů po stranách a uprostřed plátna, čtvrtý je označován jako efektový. Tomu slouží reproskříně zavěšené na bočních stěnách a v zadní části sálu.

"Vzhledem k tomu, že v současné době je již více než 95 procent filmů uváděných v ČR ozvučeno tímto systémem, je počet kin schopných plnohodnotně reprodukovat jejich zvuk nedostatečný," domnívá se obchodní ředitel firmy Kinotechnika Jiří Folvarčný.

Podle jeho informací je v Praze Dolby Stereo instalováno jen na pěti místech - v kinech Kyjev a 64 U hradeb, v Kongresovém a Koncertním sále Paláce kultury a v kinosále Francouzského institutu. Další tři obdobně vybavené projekce byly začátkem dubna otevřeny v multikinu Galaxie.

Přitom ve světě je systémem Dolby Stereo vybaveno přes 40 tisíc kin, z nich je polovina v USA a zbytek v Japonsku a západní Evropě.

V poslední době instaluje společnost Kinotechnika v kinech nejen systém Dolby Stereo, ale i Dolby Stereo SR (Spectral Recording). Má značně rozšířenou dynamiku a reprodukce je při něm srovnatelná s kvalitou kompaktní desky. Zatímco náklady na zařízení Dolby Stereo činí zhruba 450 tisíc korun, za dovybavení systémem SR zaplatí zájemce necelých 80 tisíc. Dolby Stereo SR mají ve světě necelé čtyři tisíce kin. V Praze je prvním z nich Kyjev, další jsou v Břeclavi, Kolíně a Krnově.

Související