Třetí ročník Dnů evropského filmu se uskuteční v Praze ve dnech 12. až 21. dubna a poté v Brně od 22. do 28. dubna. Uvede tři desítky titulů ze zemí Evropské unie včetně dvou snímků českých a sedmi koprodukcí. Přehlídka v minulých letech zaznamenala velký divácký ohlas. Proto se její pražská část bude letos konat souběžně v kinech Lucerna a U Hradeb. Zahájí ji řecko-francouzsko-italský film Odysseův pohled. Režisér Theo Angelopulos s ním loni slavil úspěch na festivalu v Cannes.

Příběh situovaný na Balkán podává osobité svědectví o Evropě na konci dvacátého století, o němž tvůrce říká, že Sarajevem začalo a Sarajevem končí. Fascinující výpovědí o Evropě a jejím neuralgickém bodě, jímž je v tomto století Balkán, je i pozoruhodný francouzsko-německo-nizozemský snímek jugoslávského režiséra a absolventa pražské FAMU Emira Kusturici Underground, vítěz loňského MFF v Cannes. Životní příběh trojice hrdinů odvíjející se od roku 1941 do současnosti je zároveň tragickým příběhem Jugoslávie, a jak sám režisér řekl, také příběhem lži, která je sice relativní, přesto však stabilní hodnotou tohoto století.

Další koprodukcí přehlídky je Chladné světlo dne, které vzniklo ve spolupráci Nizozemska, Velké Británie a České republiky. Režisér Rudolf van den Berg zvolil napínavý příběh pátrání po vrahovi mladé dívky. Povídkový film M. Antonioniho a W. Wenderse Za mraky natočený v německo-italsko-francouzské koprodukci přináší čtyři milostné příběhy. Belgicko-francouzsko-nizozemský snímek Just Friends vypráví příběh džezového hráče a jeho velkého snu zahrát si v New Yorku. Německo-polská tragikomedie Na shledanou, Ameriko režiséra Jana Schütteho vypráví o čtveřici hrdinů a jejich komplikovaných vztazích odvíjejících se mezi starým a novým kontinentem. Portugalsko-francouzský Klášter režiséra Manoela de Oliviery s Catherine Deneuveovou a Johnem Malkovichem v hlavních rolích rozvíjí bizarní příběh napjatých milostných vztahů odehrávající se v uzavřeném prostředí starého kláštera.

Řeckou kinematografii budou reprezentovat tři snímky. Příběh tří mladých utečenců řecké menšiny v Albánii a jejich setkání se současnou řeckou realitou natočil pod názvem Ze sněhu režisér Sotiris Goritsas. O mladém partyzánovi vypráví Vozataj režiséra A. Damianose, meditací o síle lásky jsou Křišťálové noci Tonia Marketakiho.

Portugalská Chladná země režiséra Antónia Campose je dramatem plným vášní situovaným do čtyřicátých let a malé horské osady. Ze Španělska přicházejí dva tituly: Král řeky Manuela Gutiérreze Arragóna je příběhem lásky, zklamání, ale i kronikou kariéristy, který jde tvrdě za svým cílem, a komedie Všichni do vězení Luise G. Berlangy. Francouzské Nebezpečné mládí režiséra Cédrika Klapi- sche vypráví o životním zrání skupiny někdejších gymnazistů. S podobným tématem přichází i Benoit Jacquot v Samostatném děvčeti situovaném do dnešní Paříže. Nestor francouzské kinematografie André Techiné zvolil v Divokém rákosí také příběh lidí stojících na prahu dospělosti.

Dva tituly budou reprezentovat italskou kinematografii: Románek chudého mladíka slavného režiséra Ettore Scoly s Albertem Sordim v hlavní roli je dramatem neobyčejné nabídky vraždy na objednávku, Růžový dům Vanny Paoli je o Italce, která získá dům v české restituci. Rakouský Strach z výšky Houchanga Allahyariho vypráví o vztahu mladého ztroskotance z města a selky středních let, zatímco Pisálkův stín Nikiho Lista o spisovateli, do jehož života vstoupí postava z vlastního románu. Politické téma zvolila Maria Knilliová v německém snímku Follow me s Pavlem Landovským v hlavní roli emigranta ze 60. let.

O věčné pouti za láskou je finský film Hořké a sladké, o muži bojujícím s těžkou chorobou vypráví nizozemský Motýl zvedá kočku, zatímco z Irska přicházejí Fragmenty Isabely, v nichž se režisér Ronan O'Leary vrací k traumatu 2. světové války. Program doplňují dva thrillery: dánská Noční služba a švédské Ruce. Také Velká Británie přispěla dvěma tituly - Mapováním režiséra Endafa Emlyna a Šílenstvím krále Jiřího Nicholase Hytnera s Helen Mirrenovou v jedné z hlavních rolí, jímž bude přehlídka uzavřena. Připomeňme, že českou kinematografii bude zastupovat Golet v údolí Zena Dostála a Fany Karla Kachyni. Součástí přehlídky bude se- tkání ředitelů velkých evropských festivalů i besedy tvůrců s diváky, například Alberto Sordi v Praze uvede svou biografii.

Související