V Liberci vzniká velká komunální spalovna


[*] Do náročné akce se zapojilo sedmnáct městských a obecních úřadů

Domácí projekt technicky i ekologicky ojedinělé spalovny komunálního odpadu začali uskutečňovat v Liberci. Ukončené přípravné stavební práce mají umožnit zahájit vlastní stavbu v tomto zimním období. Nová spalovna má být uvedena do plného provozu začátkem roku 1999. Jejím majitelem a provozovatelem by se pak stala akciová společnost Termizo, kterou založilo 17 městských a obecních úřadů okresů Liberec a Jablonec nad Nisou.

Některé severočeské samosprávy se již začátkem devadesátých let zapojily do zájmového sdružení Smozko, které se rovněž připravovalo na výstavbu spalovny. Nejasný způsob financování a rozdílné názory některých členů nakonec způsobily, že na stejném projektu pokračuje firma Termizo. Kontrakt na výstavbu spalovny získalo konsorcium společností Von Roll ze Švýcarska a Škoda Plzeň. Obě firmy zvítězily ve veřejné soutěži a získaly zakázku na dodávku stavební a technologické části termického ničení odpadů v ceně 1,33 miliardy korun.

Primátor Úřadu města Liberce Jiří Drda oznámil, že na financování se zčásti bude podílet Státní fond životního prostředí (formou kompenzace úrokového zatížení) a konsorcium tuzemských bank. "Už před třemi lety jsme vyhlásili soutěž na dodávku spalovny. Stanovili jsme si taková kritéria, abychom naším zařízením kvalitativně předčili západoevropské spalovny," řekl našemu listu F. Nyč a dodal, že na území ČR je asi 300 spaloven, normám však vyhovuje jen asi jedna desetina.

Liberecká spalovna má umožnit ročně likvidovat 96 tisíc tun odpadů od 250 tisíc obyvatel (okres Liberec 160 tisíc obyvatel). Nutnost překročení okresních hranic v podobě svozové oblasti vysvětlují dodavatelé zařízení ekonomikou provozu. Tepelná likvidace odpadů rovněž počítá s výrobou elektrické energie (25 MWh) a dodávkou páry do centrálních rozvodů.

STANISLAV ŠETINA