Prozatímní ředitel BIS S. Devátý odstoupil


[*] Koaliční i opoziční politici změnu ve vedení BIS přivítali

PRAHA (bak) - Prozatímní ředitel Bezpečnostní informační služby Stanislav Devátý včera odstoupil z funkce, aby uklidnil politickou situaci v zemi. "Je pro mne nepřijatelné, abych byl prvkem, který přispívá k atmosféře osobní nenávisti a zcela neoprávněně může být zneužit k zpochybnění demokratického systému tohoto státu," řekl. Jeho rezignaci premiér Václav Klaus přijal a ocenil, přestože "nesdílí obvinění, vznesená proti němu". "Věřím, že nikdy nenařídil sledovat ústavní činitele tohoto státu a že za jeho působení se BIS nikdy nestala nástrojem jakékoli politické strany," dodal Klaus. Premiér v prohlášení pro tisk vyslovil přesvědčení, že tento krok přispěje ke zklidnění situace a k jejímu věcnému posouzení. Aféra byla podle něj vyvolána úzce stranickými a předvolebními zájmy. Prezident Václav Havel se domnívá, že rezignace S. Devátého byla rozumným krokem a popřál mu dobré uplatnění v jiné funkci.

Odstoupivší šéf BIS byl obviněn z toho, že jeho služba sledovala místopředsedu vlády předsedu KDU-ČSL Josefa Luxe a údaje o tomto sledování utajila jak před vládní, tak před parlamentní kontrolou. Devátý obvinění z porušení zákonů opakovaně odmítl.

Předseda stálé parlamentní komise pro kontrolu BIS Jaroslav Bašta (ČSSD), který činnost S. Devátého v čele BIS dlouhodobě kritizoval, vyjádřil za jeho rezignaci "vděčnost". "Tento krok přišel pozdě, ale je dobře, že přišel," řekl a dodal, že "uklidní situaci". J. Bašta nicméně včera obvinil S. Devátého z dalšího porušení zákona, když ten v televizi otevřeně informoval o úkolech své služby. "Ty se týkají tak málo lidí a jsou tak specifické, že tím ohrozil jak splnění úkolu, tak i samotné pracovníky služby," řekl J. Bašta. "To mohl lidem z BIS, kteří v tom prostředí pracují, nasadit na hlavu čepičky s rolničkami, napsat na ně BIS a nechat je v tom chodit."

Odstoupení S. Devátého přivítal i předseda Poslanecké sněmovny a šéf sociálních demokratů Miloš Zeman, který to označil za "příznivou zprávu". Uspokojení vyjádřili i další opoziční a koaliční politici. Ministr Pavel Bratinka (ODA), který je ve vládě pověřen dozorem nad tajnými službami, očekává nyní výrazné snížení napětí uvnitř samotné služby. J. Lux včera prohlásil, že odstoupení S. Devátého nebylo jeho cílem. "Pro mě je klíčové, aby se takovéto věci neopakovaly," dodal.

S. Devátý byl v čele BIS od prosince 1992, po celou dobu však byl pouze prozatímním ředitelem. V poslední době byl vystaven kritice zejména ze strany ODA a opozice. O nástupci S. Devátého zatím nebylo rozhodnuto a obsazení této funkce bude předmětem koaličního jednání. Hlavním kandidátem je však zatím ředitel personálního odboru ministerstva zahraničí Vladimír Galuška. Návrh na jeho jmenování předložil vládě již před třemi týdny P. Bratinka, kabinet se jím však nezabýval.

Ministr vnitra Jan Ruml hodlá v souvislosti s kauzou BIS požádat o slyšení u prezidenta. Chce u něj důrazně protestovat proti výrokům M. Zemana o propojení BIS s Ministerstvem vnitra a požádat ho, aby se "v zájmu státu k celé věci vyjádřil". "Toto sdělení M. Zemana je nepravdivé, je lživé a co nejdůrazněji je odmítám," řekl J. Ruml. Upozornil, že Zeman je jedním z trojice nejvyšších ústavních činitelů v zemi a nese tedy odpovědnost za jeho stabilitu.