VALNÁ HROMADA

Průmysl mléčné výživy loni se ztrátoua

Akciová společnost Průmysl mléčné výživy (PMV) Hradec Králové, která je největším dodavatelem kojenecké a dětské výživy v České republice i na Slovensku, převedla loňskou ztrátu 88,2 miliónu korun do dalších let. Rozhodla o tom valná hromada společnosti.

Hlavní příčinou ztráty byl odpis nedobytných pohledávek z prodaného majetku při privatizaci bývalého státního podniku PMV Hradec Králové ve výši 78,2 miliónu korun. Tato skutečnost byla hlavním důvodem i předloňské ztráty 47 miliónů korun. Státní podnik v roce 1990 čítal 27 provozů, do roku 1994 již a. s. PMV vstoupila s jedním výrobním závodem v Zábřehu na Moravě.

Z vlastního hospodaření společnost loni vykázala ztrátu 8,3 miliónu korun. Vlivem konkurence a nízké porodnosti se PMV musel vyrovnat s nižším podílem na zmenšeném českém trhu. Aby udržel nákup mléka a využil kapacitu, zvětšoval podíl exportu, který se však díky nízké státní vývozní dotaci na máslo a sušené mléko dostal pod hranici rentability.

Loňské tržby PMV dosáhly 1,06 miliardy korun, což je proti loňsku nárůst o 83 miliónů korun. Největší podíl tvořily tržby ze sušárenské (742 miliónů korun) a mlékárenské výroby (252 miliónů korun). Ze sušárenských výrobků putovalo na export 36,5 procenta, u mlékárenských to bylo 44 procent. Loni Zábřežští při zhruba 90procentním využití kapacity zpracovali 102 874 litrů mléka. Mezi nejznámější výrobky podniku patří Sunar, Feminar, Femilakt, sušená mléka Eligo a další.

Letošní hospodaření společnosti by po loňském "očištění" ekonomiky mělo skončit se ziskem, přičemž obrat by neměl být vyšší než loni. Předseda představenstva Stuart Roberts ČTK řekl, že PMV začal hledat další zahraniční trhy pro své značkové výrobky. K tomu podle jeho slov využije marketinkové a distribuční sítě koncernu Heinz, který je jeho majoritním akcionářem.

Tento fakt se odrazil i v názvu firmy, který akcionáři změnili na Heinz-PMV, a. s. Zároveň rozhodli o přesunu sídla firmy do Zábřehu na Moravě. Základní jmění společnosti zaměstnávající 320 osob činí 688,59 miliónu korun.

(ČTK)

Související