Izrael a celý svět včera v Jeruzalémě vzdaly poslední hold izraelskému premiérovi Jicchaku Rabinovi, kterého v sobotu na mírovém shromáždění v Tel Avivu zavraždil židovský pravicový extremista.

Rakev s tělem zesnulého, přikrytá izraelskou vlajkou byla od nedělního večera vystavena před budovou Knesetu (parlamentu). Až do včerejšího poledne kolem ní prošlo na milión lidí, kteří trpělivě čekali, aby se mohli poklonit Rabinově památce a položit u rakve květiny či zapálit svíčku.

Půl hodiny po poledni byla rakev v koloně automobilů a motocyklů převezena na Národní hřbitov na Herzlově vrchu v západním Jeruzalémě.

Vojáci a policisté přenesli rakev na pódium naproti hrobu zakladatele moderního sionismu Theodora Herzla, který zde byl pochován v roce 1949, rok po vzniku samostatného židovského státu. K uctění památky zesnulého se po celé zemi rozezněly na dvě minuty sirény.

Americký prezident Bill Clinton v emotivně laděném projevu znovu vyjádřil smutek nad smrtí Rabina, který, jak zdůraznil, byl jeho osobním přítelem. Clinton, který měl při projevu na hlavě černou jarmulku (tradiční židovskou pokrývku hlavy), připomněl, že úsilí o mír se musí stát Rabinovým odkazem, a vyzval izraelský lid, aby ho následoval. Ujistil přitom Izrael americkou podporou.

Také jordánský král Husajn, který u této příležitosti vůbec poprvé navštívil Jeruzalém, zdůraznil, že je rozhodnut naplnit odkaz, za který Jicchak Rabin, jehož nazval svým přítelem, zemřel. Krátce předtím po příletu do Izraele Husajn označil Rabina za "vojáka míru".

Úřadující izraelský ministerský předseda Šimon Peres slíbil pokračovat v Rabinově mírovém úsilí. Uvedl rovněž, že Rabin byl před osudným shromážděním v Tel Avivu upozorněn, že je na něj připravován atentát. "Nedokázali jsme si představit, že by to mohlo dopadnout tak tragicky. Ale věděli jsme, že se nesmíme bát smrti a nesmíme váhat, jde-li o mír," dodal.

Projevy pronesli mimo jiné také egyptský prezident Husní Mubarak, španělský premiér Felipe González, předseda ruské vlády Viktor Černomyrdin, generální tajemník OSN Butrus Butrus-Ghálí a další osobnosti. Všichni zdůraznili nutnost pokračovat v započatém mírovém procesu.

Obřadu se zúčastnilo kromě vdovy po zesnulém Leah Rabinové a její rodiny na 4000 až 5000 představitelů z Izraele a celého světa. Vedle amerického prezidenta Clintona a představitelů arabských zemí Mubaraka a krále Husajna mezi nimi byli například turecká premiérka Cillerová, ruský premiér Černomyrdin, předseda britské vlády Major, britský princ Charles, nizozemská královna Beatrix, francouzský prezident Chirac či nejvyšší gruzínský představitel Ševardnadze. Českou republiku zastupoval předseda vlády Václav Klaus.

Jicchak Rabin byl pohřben se všemi vojenskými poctami. Jeho tělo bylo uloženo vedle významných izraelských osobností a válečných hrdinů. Celý pohřeb, který byl přenášen v přímém televizním přenosu, proběhl za přísných bezpečnostních opatření. Na jeho klidný průběh dohlíželo 10 tisíc policistů a vojáků.

Související