Mrazicí sklad s posuvnými regály

[*] snadný přístup do všech prostorů

Česko-dánská firma Nowaco, s. r. o, zabývající se exportem a importem, distribucí a velkoobchodem s mraženými potravinami, zahájila svou činnost v České republice v roce 1990. Původně se specializovala na výhradně rybí výrobky, později však na základě požadavků trhu rozšířila svůj nabídkový sortiment i o výrobky tuzemských dodavatelů. V současné době nabízí více než dvě stě padesát druhů mražených potravin. K jejím zákazníkům patří sítě supermarketů Delvita, Norma, Pronto Plus, Meinl, Kmart, Kotva, Rema 1000 a Vít.

Počátkem roku 1992 začala firma budovat vlastní distribuční síť i mrazicí kapacity. Rostoucí zájem o mražené potraviny ovšem firmu přinutil k výstavbě nových mrazírenských kapacit. V prosinci 1994 proto vznikly v Kralupech nad Vltavou největší mrazírenské sklady vybudované u nás po roce 1989, které splňují nejpřísnější kritéria pro skladování zmrazených potravin. Mrazírenské kapacity firmy se tím zhruba ztrojnásobily (jejich kapacita pět set europalet se zvýšila na zhruba patnáct set), což ji umožní zlepšit poskytované služby a dále rozšiřovat sortiment. Pro srovnání: zatímco v roce 1993 firma denně distribuovala pětadvacet tun zmrazených potravin, loni to bylo padesát tun a v letošním roce již osmdesát tun.

Nový sklad v Kralupech nad Vltavou je podle Rostislava Hrnčiříka z firmy Nowaco prvním mrazicím skladem v České republice, který je vybaven elektrickými posuvnými regály. Hlavní předností pojízdného regálového skladu (výrobek firmy Kredit) je především efektivní využití skladových prostor. Využití prostorů uliček mezi skladovými regály je umožněno přesouváním jediné pohyblivé uličky podle potřeby. Rychlost přesunu regálů, které přejíždějí po skupinách, je pět metrů za minutu. Při obvyklé šířce prostoru mezi regály zhruba tři a půl metru trvá přesun asi čtyřicet sekund. Tímto řešením lze dosáhnout zvýšení kapacity skladu až na dvojnásobek. Hlavní výhodou je však to, že se lze snadno dostat k jakémukoliv skladovanému zboží, které tak nezůstává dlouho na skladě a sortiment se může průběžně obměňovat.

Stranu připravili: MILAN HANČL, ALENA DRÁBOVÁ

Související