Na stránkách časopisů

Lidé, města, velkoměsta

(mat)
Literární a umělecké revue to nemají v současné době lehké. Přesto - svázány nedostatkem financí - nepolevují, alespoň ty nejlepší z nich. Viz nová čísla revuí Labyrint a Revolver
Ústředním tématem revue Labyrint (č. 5 - 6/99, 256 stran, 150 Kč) je "kultura velkoměsta". Ožívá tu v povídkách, básničkách, literárních úryvcích, esejích, úvahách, rozhovorech, fotografiích i reprodukcích výtvarných děl, recenzích filmů a divadelních představení. Téma je zvoleno pochopitelně s ohledem na konec tisíciletí. Právě velkoměsto, jeho kultura a životní styl totiž nejlépe zrcadlí podobu hektického a schizofrenního času. Řečeno s Desmondem Morrisem: "Při pohledu na městské divošství nazývají někteří spisovatelé město betonovou džunglí. Džungle se však městu nepodobá. Násilí ve městech tím či oním způsobem vyplývá z neobvyklého přelidnění, ale džungle není přelidněná. Tento druh násilí se nevyskytuje v džungli, ale v zastaralých zoologických zahradách."
Citovat z nového dvojčísla revue Labyrint by se dalo do nekonečna. Vždyť se tu sešla pestrá směsice vynikajících autorů. Jen namátkou: V literární části najdete texty Martina Amise a J. G. Ballarda. Z tvorby Claudia Magrise je připomenut jeho knižní esej o Terstu. Domácí písemnictví reprezentují texty Igora Chauna či Ivy Pekárkové. Rozhovor s Jáchymem Topolem (o jeho pobytu v Ulánbátaru) doplňuje ukázka z chystaného románu Mongolský vlk.
K autorům teoretizujícím (což v tomto případě není totéž jako nudným) se řadí Paul Virilio, Michael de Certeau, Naom Chomski, Miroslav Petříček jr. Poutavý je blok článků a statí o Berlíně, který si všímá jak moderních dějin města, tak jeho budoucnosti (o té píše italský architekt Renzo Piano, autor nové podoby Postupimského náměstí) či konkrétních staveb (Bohuslav Blažek o ekologickém projektu UFA Fabrik).
Výtvarná část je zaměřena zejména na mladou britskou výtvarnou scénu, na současnou německou fotografii a na tvorbu Krištofa Kintery a dvojice Lukáš Jasanský a Martin Polák. Jedna z barevných příloh přibližuje letošní Benátské bienále. V dvojčísle Labyrintu nechybí ani tradiční Praktická příloha obsahující přehled nových a chystaných knih, tipy na výstavy atd.
Také nová Revolver revue (č. 41/září 1999, 336 stran, cena neuvedena) se dotýká tématu města. Zdeněk Lukeš píše o pražském Karlíně a na stejné téma hovoří i s Vlastimilem Třešňákem. Vše doplňují výborné černobílé fotografie Ester Havlové. Číslo uvádí cyklus nových básní Ladislava Nováka, který se podílel také na bloku vzpomínek, ohlasů a dokumentů o životě spisovatele Ladislava Dvořáka, jenž je také připomenut rukopisem z pozůstalosti.
A co ještě? Kresby Jiřího Štourače k Erbenově Kytici, obsáhlý rozhovor s Vladimírem Binarem a jeho próza Číňanova pěna, úvahy Viktora Koláře o dokumentární fotografii, dávná (nyní komentovaná) reportáž z norimberského procesu...