Do pražské Sportovní haly si to v sobotu 4. září opět namíří bristolská skupina, jejíž členové jsou právem nazýváni průkopníky trip-hopu.

Massive Attack jsou dnes po boku Prodigy a Chemical Brothers jednou z nejpopulárnějších kapel anglické taneční líhně. Jejich desky se prodávají po statisících a každá z nich je událostí. Vždycky tomu tak ale nebylo. Zatímco celá anglická scéna šílela při zvuku rychlých houseových či techno rytmů, v Bristolu se parta nadšenců zabývala něčím o mnoho pomalejším a klidnějším. 

Jemná kombinace velmi charakteristických vokálů se spolu s dokonalou symbiózou elektronických i klasických hudebních postupů stala hlavním znakem Massive Attack. Kapela čerpala z umění jamajských dubových kouzelníků, hip-hopu, rocku, k tomu její členové dodávali vlastní invenci. Nejenže se dokázali vyšplhat na absolutní vrchol a jejich alba patří k nezbytným artiklům mnoha osobních fonoték, ale jsou i hnízdem, ze kterého co chvilku vylétne nový talent.

Řady Massive Attack kvůli sólové kariéře opustila elegantní Nicolette i temně depresívní Tricky. A zdá se, že i DJ Mushroom se chystá vyplout pod vlastní vlajkou. Kvalitu desek odchody nijak neovlivňují, a poslední album Mezzanine se může pochlubit mnoha výtečnými skladbami.

Ač jsou alba Massive Attack velmi kvalitní, hlavní předností hudebního tělesa zůstávají živá vystoupení. I Praha už se mohla dvakrát přesvědčit o tom, že nejsou žádným čistě studiovým projektem, ale živou kapelou, která na začátku vystoupení pevně zmáčkne nervová centra posluchačů a provádí je svým vlastním světem jako krysař s píšťalkou. Při prvních tónech posledního pražského koncertu návštěvníci Sportovní haly zmlkli, a jako v hypnóze se obrátili k pódiu. Massive Attack vám totiž ani nedají jinou šanci. Zrychlují, zpomalují, vybuchují jako ohňostroj, a zase utichají do zurčení horského potůčku, aniž by začali nudit.

Související