Paní Brownová (Mrs. Brown, Velká Británie 1997, 101 minuta, distribuce: Intersonic) 

Teprve po oscarovém úspěchu Zamilovaného Shakespeara máme možnost vidět další snímek anglického režiséra Johna Maddena. Ten, společně se scénáristou Jeremy Brockem, vytvořil v Paní Brownové fascinující příběh o jednom z největších skandálů historie britského impéria.

Netradiční vztah mezi slavnou královnou Viktorií (1819 až 1901), která dala jméno celé jedné epoše, a jedním z jejích sloužících, by mohl svádět k výkladu až téměř bulvárnímu. John Madden ovšem zvolil přístup korektní a kultivovaný: "Tu historii je možno vyložit různým způsobem - jako příběh nenaplněné lásky, jako politický thriller, jako nahlédnutí do fascinujícího světa za zamčenými dveřmi. Chtěl jsem se dotknout všech jeho podob." Záměr se víc než zdařil. Paní Brownová je natočena s citem pro lidský i historický rozměr příběhu.

Královna Viktorie se po smrti svého manžela uchyluje do ústraní na ostrov Wright. Její zármutek je tak veliký, že na dlouhé měsíce ztrácí jakýkoli zájem o vladařské povinnosti. Teprve příchod Johna Browna, který dříve věrně složil jejímu muži, vnáší do královnina života změnu. Zemitý muž ze skotské Vysočiny se postupně stává Viktoriiným důvěrníkem. Vztah obou stárnoucích a ve své podstatě velmi osamělých lidí ovšem přesahuje závazná pravidla dvorské etikety. Kolem se spřádají pomluvy a intriky.

Filmu dominují skvělé herecké výkony Judy Denchové (nominace na Oscara), Billa Connolyho a Geoffneye Palmera.

Susanin plán (Susan's Plan, USA 1998, 90 minut, distribuce: Intersonic)

Snímek z kategorie nezávislých produkcí byl představen na nedávném filmovém festivalu v Karlových Varech. Zpracováním i přístupem připomene tarantinovské kriminální historky, v nichž se napětí mísí s ironií, vtipem a parodií. Rozvedená žena naplánuje kvůli vysoké životní pojistce vraždu svého exmanžela. Úklady jsou však neúspěšné a "Susanin plán" se stává věcí stále většího okruhu lidí... Režiséru Johnu Landisovi se podařilo získat opravdu úctyhodné množství filmových hvězd. Hlavní role v jeho snímku hrají Nastassja Kinská, Billy Zane a Dan Aykroyd.

Vřískot 2 (Scream 2, USA 1997, 120 minut, distribuce: Intersonic)

Volné pokračování úspěšného hororu je nejen hrůzybudící podívanou, ale také svého druhu postmoderní hrou s filmovými odkazy a citacemi. Neznámý pachatel v děsivé karnevalové masce začne na Windsorské univerzitě v Ohiu napodobovat vraždy, k nimž (v první části Vřískotu) docházelo v kalifornském městečku Woodsborou. Ti, kteří před dvěma lety přežili, se znovu ocitají v ohrožení života. Režie se opět ujal Wes Craven, který vycházel z předlohy úspěšného hororového scénáristy Kevina Williamsona, jenž nemálo přispěl k novému vzestupu žánru. V hlavních rolích Neve Cambellová, David Arquette, Courteney Coxová.

Související