Na 20 tisíce návštěvníků zavítalo do Průmyslového paláce na Výstavišti, aby si prohlédlo expozice Pražského quadriennale, devátého ročníku světové výstavy scénografie a divadelní architektury. Podle ředitele Divadelního ústavu v Praze Ondřeje Černého byla letošní návštěvnost zhruba dvojnásobná proti roku 1995. "Zásluhu na tom má nejenom 47 zúčastněných zemí, ale i bohatý doprovodný program, který jsme pro diváky připravili."

Ondřej Černý poukazuje i na mimořádný zájem zahraničních pozorovatelů a hostů, jichž se akreditovalo téměř dva a půl tisíce. "Výstavní část se ukázala jako neobyčejně životaschopná a atraktivní pro celý svět." Jednoznačným úspěchem je podle něj akce Pražské quadriennale dětem, která na Výstaviště přilákala množství školní mládeže. Děti si mohly samy vyrobit scénografickou dekoraci či masky a využívaly možnosti zúčastnit se speciální prohlídky nejatraktivnějšími částmi rozlehlé výstavy.

"Úspěch měl i takzvaný lightlab, technologické studio, které se přímo v prostoru výstavy stalo místem workshopů, instruktáží v oblasti světelného designu, performancí a happeningů divadelních a výtvarných umělců," dodává O. Černý.

V rámci quadriennale se v Praze konalo zasedání Mezinárodní asociace scénografů, divadelních architektů a techniků (OISTAT). Zlatá triga - hlavní cena scénografické přehlídky - tentokrát zůstala v ČR. Mezinárodní porota ji udělila domácí expozici, kterou připravili kurátoři Šimon Caban a Simona Rybáková.