Utopický život Homo solaris

(mat)
Italský institut v Praze si za jeden ze svých hlavních cílů klade přibližování současných podob a forem italského umění českému publiku. Do této řady spadá také výstava uspořádaná ve spolupráci s Městskou galerií v italském Brunecku v restaurovaných románských sálech Strahovského kláštera v Praze.
Kolekce děl Friedricha Sebastiana Feichtera a Franze Josefa Feichtera je svým způsobem jedinečná. Představuje totiž uměleckou vizi budoucího života, tzv. Homo solaris. Tento "člověk slunce", tedy bytost žijící ze sluneční energie, v naprosté harmonii sám se sebou, se svými bližními, s přírodou, nastiňuje jedno z utopických východisek ze současné složité situace plné politických, ekonomických i mezilidských problémů.
"Každý z nás má šanci stát se člověkem slunce," tvrdí s trochou nadsázky sochař Friedrich Sebastian Feichter. Žije a tvoří uprostřed nádherné přírody na rozhraní Alp a Dolomitů. Síla slunce a koloběh života jsou mu přirozenou inspirací. "Zabývám se životem ve všeobecném a širokém slova smyslu, nezáleží na tom, zda jde o život rostlin, zvířat či člověka." Abstrahovaným, idealizovaným tvarům jeho plastik vytváří vhodný doplněk malby jeho jmenovce, nikoli příbuzného, Franze Josefa Feichtera. Vidiny obou vyprávějí o světě zdravém a šťastném. Dočká se ho někdo z nás?
Soubor Homo solaris byl poprvé vystaven v Dolomitech, v nadmořské výšce 2400 metrů (viz obrázek). Praha jej vidí po Curychu a před Bonnem. Výstava potrvá do 31. května, otevřena je denně od 9 do 17 hodin.