Nejkrásnější knihy

lze spatřit na Strahově
(mgd)
Není třeba hledat kouzelné "čtenářské" zrcadlo, které by prozradilo název nejkrásnější české knížky. Odborná porota soutěže nazvané Nejkrásnější česká kniha roku vyhlásila 22. dubna letošní vítěze v deseti kategoriích. Pouze v oblasti krásné literatury cena udělena nebyla. Soutěž pořádá Ministerstvo kultury spolu s Památníkem národního písemnictví již od roku 1965 a ve srovnání s minulým ročníkem se soutěže zúčastnilo téměř o polovinu méně nakladatelství, škol či jednotlivců. To si organizátoři vysvětlují tím, že mnohá nakladatelství se potýkají s ekonomickými problémy, a odradit mohl přihlašovatele také vyšší registrační poplatek 500 Kč. Na druhou stranu pouze 18 publikací neprošlo technickou komisí, což znamená, že se grafická úroveň českých knih zvyšuje. Zbylých 150 titulů posuzovala ve dvou kolech odborná porota, které předsedal akademický malíř Michael Rittstein. Soutěž obeslalo celkem 76 vydavatelů ze 378 oslovených a do druhého kola soutěže postoupilo 35 titulů.
Nejkrásnější vědeckou knihou se stal Deník rudolfínského dvořana Adam Mladší z Valdštejna 1602 - 1633 z nakladatelství Argo s grafickou úpravou Roberta V. Nováka. V této kategorii porota ocenila velmi dobrý standard tisku většiny přihlášených knih.
Vysokou kvalitou se mohou chlubit také knihy o výtvarném umění a obrazové publikace. Nakladatelství Karolinum získalo cenu v této kategorii za obrazovou publikaci Jan Blažej Santini - Aichel, na které se podíleli grafici Zdeněk Ziegler a Tomáš Machek, fotograf Vladimír Uher a výkresy plánů připravila A. Andrea Seelichová.
Sedm barevných litografií Michaela Rittsteina s texty Ivana Wernische získalo cenu v kategorii Příležitostné a bibliofilské tisky pro knihu nazvanou Dužina a Jádro nakladatelství Aulos. Z katalogů získal nejvyšší ocenění grafik Petr Babák za publikaci k výstavě Jiří Pelcl design 1995 - 1998.
Na rozdíl od knih zaměřených na výtvarné umění mají knihy pro malé čtenáře nízkou úroveň. V kategorii literatura pro děti a mládež podle porotců "stále více vítězí převzaté obrázkové knihy západní produkce metalizovaného a lehce slizkého výtvarného pojetí". Výjimkou je soubor Takitak nakladatelství Divus, které tvoří tři knihy v papírových pouzdrech - Kateřina Vincourová, František Skála a Petr Nikl. Ani učebnice pro školy si nevysloužily pochvalu. První místo získalo vydavatelství Moby Dick za Čítanku s literární výchovou s grafickou úpravou Kláry Kvízové, avšak další místa v této kategorii zůstala neobsazena.
Vedle hlavních soutěžních kategorií, které uděluje Ministerstvo kultury, vyhlašuje Památník národního písemnictví Cenu Arna Sáňky za nejlepší studijní práci. Tu tento rok získal Vojtěch Domlátil za knihu Jak se stát ředitelem, Hra pro nynější studenty Hellichovky.
Také tiskárny se každoročně ucházejí o ocenění v soutěži. Cenu za vynikající polygrafické zpracování, kterou uděluje Svaz polygrafických podnikatelů, tentokrát získala tiskárna Trico, spol. s r. o., Praha za knihu Skupina 42 vydavatelství Akropolis.
V desáté kategorii, ve které se oceňuje grafická úprava a kterou uděluje Typodesignclub, zvítězil Alan Záruba s katalogem Leny Aardse, vydaným Národním technickým muzeem.
Novinkou v soutěži je Cena Spolku českých umělců grafiků Hollar, které se tak stává dalším spoluorganizátorem soutěže. Udělují cenu za nejlepší ilustraci a poprvé ji získal Jan Hlísa za sedm originálních mezzotit v knize Zjevení Janovo vydavatelství Aulos.
Výstava nejkrásnějších českých knih roku je pro návštěvníky otevřena v Památníku národního písemnictví na Strahově do konce května tohoto roku.