O muži, který dnes světu především zosobňuje skvostnou éru alžbětinského divadla, toho víme pramálo. Neznáme den jeho narození (jen datum křtu: 26. dubna 1564), ani den úmrtí (jen datum pohřbu: 23. dubna 1616). Jeho život je skryt ve zlomcích nesourodých záznamů.

Ta absence reálných faktů na jedné straně vede k opakovanému zpochybňování Shakespearovy osobnosti, či přinejmenším umělecké osobitosti (lovci senzací každou chvíli přicházejí se senzačním odhalením, komu slavnému z vysokých politických či společenských kruhů to ten bezvýznamný herec a divadelník vlastně jen propůjčil své jméno). Na straně druhé - skrovné a víceméně hádankovité zá-znamy podněcují vykladače k novým a novým příběhům, jejichž hrdinou se Shakespeare stává. S jedním z nich přichází - na scénu ozářenou oscarovým úspěchem filmu Zamilovaný Shakespeare - známý český anglista, překladatel a spisovatel Břetislav Hodek. Jeho Příběh mladého Shakespeara není však pouze beletrizovaným životopisem - spíše jej můžeme označit za zasvěcenou rekonstrukci. Což ovšem neznamená, že by zde neměla místo domněnka, fantazie. Hodek tak navazuje na svou "kroniku" Shakespearova hereckého života, na své odborné studie a překlady. 

Příběh mapuje prvních osmadvacet let Shakespearova života - až ke slavné londýnské premiéře Richarda III. Čtenář sleduje mladistvé tápání, hledání a zkoušení; dozvídá se, proč (asi) Shakespeare odešel ze Stratfordu do Londýna, proč se (asi) stal hercem, proč (asi) napsal vynikající Sonety, proč (asi) začal psát hry. Fabulační umění se spojuje s obdivem a úctou k dávnému básníkovi. Výsledek? Přitažlivá, čtivá kniha.

Břetislav Hodek: Příběh mladého Shakespeara. Evropský literární klub a Knižní klub, Praha 1999. Váz., 276 stran, 199 Kč.

Související