Chladný podvečer, praskající polena v krbu, pohodlné křeslo, sklenka punče na dosah a – napínavá detektivka. Tak si mnozí z nás představují dokonalý odpočinek. Pro tento účel lze vřele doporučit román Phyllis Dorothy Jamesové Přicházím tě zabít. Autorku netřeba dlouze představovat, má totiž u nás spoustu nadšených čtenářů už od chvíle, kdy se před lety poprvé setkali s jejím schopným a sympatickým inspektorem Adamem Dahlglishem. 

Tentokrát mu autorka přihrála do cesty neméně sympatickou mladou detektivku Cordélii a příběh umístila na pomyslný, leč nesmírně reálně vykreslený ostrov Courey s ponurým viktoriánským zámkem poblíž dorsetského pobřeží. Majitel zámku chystá divadelní představení pro vybranou společnost. Všechno však překazí série tragických událostí.

Nesluší se prozrazovat z detektivek víc než minimální minimum, proto jen poznamenejme, že P. D. Jamesová ani tentokrát nezklamala v roli znalce jemných nuancí lidské psychiky a že napětí a tajemno rafinovaně dávkuje až do poslední stránky příběhu. Naši touhu, aby zlo bylo potrestáno a dobro odměněno, navíc ponechává víceméně neuspokojenu. Tak už to zkrátka někdy v životě chodí.

P. D. Jamesová: Přicházím tě zabít. Přeložila Alena Rovenská. Motto, Praha 1998. Váz., 423 strany, 159 Kč.

Související