Český lev 1998

(zl)
V pražské Lucerně bude udělen 27. února Český lev 1998. Tato filmová cena, která je jakousi domácí obdobou amerických Oscarů, vznikla v roce 1993 s cílem ocenit tvůrčí počiny domácí filmové tvorby a filmové distribuce. Filmy uplynulého roku hodnotí porota tvořená členy České filmové a televizní akademie v patnácti kategoriích: nejlepší film, režie, scénář, kamera, zvuk, hudba, střih, výtvarný počin, nejlepší mužský a ženský herecký výkon v hlavní a ve vedlejší roli, dlouhodobý umělecký přínos českému filmu, nejlepší zahraniční film a divácky nejúspěšnější film. K tomu jsou udělována zvláštní ocenění: Plyšový lev za nejméně vydařený film, cena České filmové a televizní akademie za audiovizuální počin roku, cena filmových kritiků, cena za nejlepší filmový plakát a cena čtenářů časopisu Cinema.
Do hlavní soutěže bylo loni přihlášeno čtrnáct celovečerních hraných filmů: Císař a tambor (Václav Křístek), Co chytneš v žitě ( Roman Vávra), Čas dluhů (Irena Pavlásková), Česká soda (Petr Čtvrtníček, Fero Fenič, Jan Hřebejk, Igor Chaun, Václav Křístek, Ján Sebechlebský, Milan Šteindler), Je třeba zabít Sekala (Vladimír Michálek), Jezerní královna (Václav Vorlíček), Minulost (Ivo Trajkov), Mrtvej brouk (Pavel Marek), Pasti, pasti, pastičky ( Věra Chytilová), Postel (Oskar Reif), Rivers of Babylon (Vlado Balec), Rychlé pohyby očí (Radim Špaček), Stůj, nebo se netrefím (Jiří Chlumský), Šmankote, babičko, čaruj! (Zdeněk Havlíček).
Generálním sponzorem Českého lva 1998 je Investiční a poštovní banka a hlavními sponzory SPT Telecom a Budějovický Budvar. Slavnostní večer, na němž budou ceny předány a který bude moderovat Ondřej Havelka, bude v přímém přenosu přenášet Česká televize na ČT 1.