V úterý byly v Los Angeles oficiálně vyhlášeny nominace na ceny Americké filmové akademie. Oscary budou předávány 21. března. Divákům v ČR slavnost zprostředkuje kabelový kanál HBO. 

Největší počet oscarových nominací (třináct) sesbíral romantický snímek Zamilovaný Shakespeare. V jedenácti kategoriích bylo nominováno válečné drama Zachraňte vojína Ryana. Oba filmy vynesly do čela nominací za nejlepší herecký výkon v mužské a ženské hlavní roli Toma Hankse (Zachraňte vojína Ryana) a Gwyneth Paltrowovou, která hrála Shakespearovu milenku. V kategorii režie jsou navrženi režiséři obou snímků - Steven Spielberg a John Madden.

V režisérské kategorii jsou spolu s nimi nominováni i Peter Weir (Truman show) a italský autor Roberto Benigni za snímek Život je krásný, který je jako jeden z mála filmů s titulky navržen i na nejlepší zahraniční film. Mezi nominacemi na nejlepší film je zařazen také válečný snímek Tenká červená čára (The Thin Red Line) režiséra Terrence Malicka.

O ocenění za nejlepší hlavní mužskou roli se budou kromě Toma Hankse dále ucházet herecký veterán Ian McKellen za výkon ve filmu Bozi a příšery (Gods and Monsters) a Nick Nolte za ztělesnění muže na pokraji duševního zhroucení ve snímku Soužení (Affliction). Ve stejné ženské kategorii se spolu s Paltrowovou na nominačním seznamu objevila brazilská herečka Fernanda Montenegrová za snímek Hlavní nádraží, který je navržen na Oscara v kategorii zahraničních filmů. (Náš snímek Je třeba zabít Sekala v této skupině přišel zkrátka).

K dalším nominacím za nejlepší ženskou hlavní roli patří australská herečka Cate Blanchettová za zpodobení královny Alžběty ve stejnojmenném snímku, který je zařazen také mezi nominace na nejlepší film, a dřívější oscarová laureátka Meryl Streepová za roli ve filmu Jedna opravdová věc (One True Thing).

Související