Evropský literární klub se vrací s jednou ze svých nejzajímavějších publikací

Co daly naše země Evropě a lidstvu

* V pohnuté době po 15. březnu 1939 se mnohá česká nakladatelství zaměřila na vydávání knih, které připomínaly slavnou minulost českého národa, a přispívaly tak ke stmelování národního kolektivu a obnově jeho sebedůvěry těžce narušené ztrátou státní samostatnosti.
(ip)
V této atmosféře probuzeného smyslu pro národní soudržnost vyšlo v letech 1939 a 1940 ve dvou svazcích dílo, které bylo původně připravováno ke dvacátému výročí vzniku ČSR a jehož pracovní název zněl Československý příspěvek Evropě a světu. Pod vedením Viléma Mathesia mělo vzniknout dílo, v němž by přední čeští historici na základě nejnovějších poznatků a pohledů popsali čtivou populárně-naučnou formou přínos, jímž se naše kultura zapsala do evropského dědictví. Před hlavním editorem stál nelehký úkol sladit často rozdílné přístupy a styly autorů, jejichž spektrum sahalo od levicově zaměřených historiků až k autorům katolické orientace do smysluplné syntézy, jejíž vypovídací hodnota by nebyla limitována tou či onou ideologií - připomeňme, že v rozsáhlém autorském kolektivu působily tak rozdílné osobnosti jako například Roman Jakobson, Václav Chaloupecký, Rudolf Urbánek, Bedřich Mendl, Záviš Kalandra, Antonín Matějček nebo Josef Vašica a Josef Cibulka. Ve shodě s dobovými recenzemi lze říci, že tento záměr se editorovi vskutku podařil. První svazek díla, který vydává obnovené nakladatelství Evropský literární klub, shrnuje historické období od 9. do 18. století. Významné místo v něm přirozeně zaujímají období vlády Lucemburků, rudolfínská epocha a z vynikajících postav J. A. Komenský, pozornost je však věnována též vlivu husitství na pozdější evropskou reformaci, české pohusitské kultuře a hospodářství nebo barokní kultuře. Přestože dílo vyšlo již za protektorátu, nebylo podstatně změněno cenzurními zásahy, ba dokonce v dané situaci působilo jako pozdrav z jiného, svobodného světa.
Nové vydání sborníku Co daly naše země Evropě a lidstvu není jen pietní připomínkou jednoho z nejzajímavějších titulů bývalého ELK, ale - jak říká autor současné předmluvy Josef Tomeš - předkládá dnešnímu čtenáři klasické dílo české naučné literatury, které, přestože je nepřímým dokumentem o době i svých tvůrcích, může v mnohém oslovit i českého čtenáře konce 20. století, pociťujícího úpadek národního sebevědomí, sebedůvěry a hrdosti a řešícího svůj vztah k češství a evropanství.
Kolektiv autorů: Co daly naše země Evropě a lidstvu, 1. část 9. - 18. století. Nakladatelství Evropský literární klub, Praha 1998. Třetí vydání, první 1939. Váz., stran 490, cena neuvedena.