K nejpopulárnějším plakátům Davida Hockneye, který je jedním z nejuznávanějších současných britských výtvarníků, patří pestrý až naivistický plakát k inscenaci Stravinského Promenády v Metropolitní opeře v New Yorku. Vítaným sběratelským artiklem jsou však i ostatní jeho plakáty. Hodnota některých je ještě zvýrazněna tím, že je autor signuje jako originální grafická díla. 

Dynamičnost a pestrá barevnost, jež prozrazuje jeho celoživotní fascinaci kubismem a Picassem, velmi dobře zapadá do moderních interiérů, a proto po Hockneym rádi sahají bytoví architekti i milovníci umění, kteří hledají vhodný doplněk svého bytu. Pozorný divák často odhalí Hockneye na stěnách interiérů ve filmech a televizních inscenacích.

Po autorově díle je hlad, ale jen málokdo má na to, aby si koupil originální olej nebo grafiku. A atraktivnost jeho plakátů je právě v tom, že jsou šancí, jak vlastnit Hockneye za zlomek ceny.

Nikdo - ani autor - přesně nespočítal, kolik plakátů Davida Hockneye vlastně existuje. Výstav bylo nespočet, a navíc k některým svým výstavám vytvořil i víc než jednu verzi plakátu. Jedno je však jisté: Soukromá sbírka Hockneyových plakátů, kterou od 70. let usilovně dával dohromady Brian Baggott, nemá na světě konkurenci. Vyšly o ní dvě knihy, Hockneyovy plakáty (Hockney Posters, 1987) a Ze zdi (Off The Wall, 1994).

Majitel se nyní rozhodl sbírku prodat v aukci. V březnu se bude dražit v síni Christie's v Jižním Kensingtonu. Odhad aukčních cen se pohybuje obvykle kolem 500 liber. Za Stravinského v Metropolitní opeře by ovšem nový majitel mohl dát až 1500 liber.

Související