Basil (Velká Británie 1997, 100 minut, distribuce: Intersonic)

Život v bohatství nemusí být ještě zárukou štěstí. Nezkušený a naivní mladík z nejlepších kruhů viktoriánské Anglie opouští své společenské postavení kvůli krásné dívce. Čeká ho však trpká zkušenost. Od dětství je sice obdařen bujnou fantazií, ale ani ve svých nejdivočejších představách si neumí představit, že přátelství a milostný vztah mohou být jen vějičkou, jen prostředkem záštiplné pomsty. Romantický snímek (režie: Radha Bharadway) je vystavěn na přesném vykreslení životního stylu a konvencí viktoriánské společnosti, ale také na dobrých výkonech vynikajících herců. Hrají: Christian Slater, Derek Jakoby, Claire Fontaniová.

Blues Brothers 2000 (USA 1998, 119 minut, distribuce: Hollywood Classic Entertainment)

Počátkem 70. let založili Dan Aykroyd a John Belushi v Torontu skupinu Blues Brothers. Příznivé přijetí u posluchačů a u diváků televizního programu Saturday Night Live vedlo v roce 1980 k natočení úspěšného filmu Blues Brothers. Po osmnácti letech se režisér John Landis k tématu dnes již kultovního snímku vrátil. V hlavní roli opět účinkuje Dan Aykroyd. Belushiho (který zemřel roku 1982) nahradil John Goodman. Staronovou sestavu doplnil dvanáctiletý Evan Bonifant. Jednoduchý komediální děj je jen variací původního příběhu. Důležitou roli ve filmu hraje blues v provedení velkých hvězd žánru - B. B. Kinga, Erica Claptona, Arethy Franklinové a dalších.

Zaříkávač koní (USA 1998, The Horse Whisperer, 168 minut, distribuce: Hollywood Classic Entertainment)

Vyjížďka na koni končí pro čtrnáctiletou dívku tragickou nehodou. Člověk, který dokáže uzdravit koně (a snad i vyléčit lidská traumata), však žije na druhém konci Ameriky... Romantický příběh o lásce a naději vznikl podle stejnojmenné knihy britského spisovatele Nicholase Evanse. Ještě před tím, než se román stal celosvětovým bestsellerem, koupil filmová práva Robert Redford. Slavného herce příběh natolik zaujal, že vůbec poprvé vytvořil hlavní roli ve filmu, který sám režíroval a produkoval. Postavě zaklínače koní vtiskl silný mýtický rozměr. "Myslím, že lidé si přejí, aby někdo takový jako Tom Booker skutečně existoval," řekl o svém hrdinovi. Po jeho boku ve filmu účinkují mj. Kristin Scott Thomasová, Sam Neill, Diane Wiestová.

Na ostří nože (USA 1997, The Edge, 117 minut, distribuce: Bonton Home Video)

Uprostřed aljašské divočiny havaruje letadlo. Krásná, leč drsná pustina se stává kulisou osamělého zápasu dvou mužů o holé přežití. Zprvu se zdá, že jejich největším nepřítelem je medvěd lidožrout. Vypjatá situace ale odhaluje skryté stránky lidského charakteru. Předlohu působivého snímku napsal proslulý americký dramatik a filmař David Mamet. Vynikající je také herecké obsazení: Intelektuálského milionáře hraje Anthony Hopkins, sebevědomého módního fotografa Alec Baldwin.

Související