Firma Lasselsberger usiluje o fúzi CHKZ a Keramiky Horní Bříza

Keramičky zocelují své postavení

Sloučením hodlají upevnit svoje pozice na domácím trhu dva významní výrobci keramiky.
Horní Bříza, Praha (jis)
První krok k fúzi dvou největších českých keramiček Keramiky Horní Bříza (KHB) a Chlumčanských keramických závodů (CHKZ) provedla začátkem tohoto týdne rakouská firma Lasselsberger Holding International. Firma založila společnost s ručením omezeným Lasselsberger se sídlem v Plzni a převedla na ni své akcie v obou keramičkách za 1,85 miliardy korun. Prostřednictvím RM-Systému změnilo majitele 34,35 procenta akcií KHB a 47,05 procenta akcií CHKZ.
Fúzi obou keramiček ale musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který návrh na zahájení správního řízení ve věci povolení sloučení obou keramiček obdržel v září. Žadateli jsou podle Kristiana Chalupy z tiskového oddělení úřadu tři subjekty - rakouský Lasselsberger, KHB a CHKZ. Rozhodnutí by podle Chalupy mělo padnout v lednu příštího roku.
"Ke sloučení keramiček je však potřeba dvoutřetinové většiny akcionářů," upřesnila Jana Felixová - právní zástupkyně firmy Hussar Holding, která vlastní 36 procent akcií KHB a spojení obou keramiček není nakloněna. Hussar navíc vede s Lasselsbergerem soudní spor. Holding v září na Lasselsbergera podal žalobu pro nesplnění povinnosti učinit minoritním akcionářům veřejný návrh k odkoupení akcií KHB. Hussar podal žalobu proto, že Lasselsberger jedná podle něj ve shodě se společností Baytan Eterprises Limited. Ta drží v KHB dalších 23 procent akcií. V případě nabídky odkupu akcií by Hussar svůj podíl Lasselsbegeru podle Felixové prodal. Vlastnictví akcií keramičky je podle ní pro Hussar neefektivní, protože firma, přestože vlastní v podniku největší podíl, nemá zastoupení v jeho řídících orgánech, které obsadil právě Lasselsberger. Již z toho můžeme podle Felixové odvodit jeho spřízněnost s Baytanem. "Hussar Holding není navíc informován o důležitých záměrech firmy," dodala Felixová.
Lasselsberger drží v CHKZ 47procentní podíl a společně s firmou Central Maritime Holdings Limited má v podniku majoritu. Velkým akcionářem je v Chlumčanech Spořitelní investiční společnost (SIS) s 16procentním podílem. Ta by chtěla akcie rovněž prodat. Žalobu jako Hussar však zatím nepodala. Náměstek pro majetkové účasti SIS Miroslav Vaněk je nechtěl zatím komentovat.
Aby se dověděl Hussar základní informace o KHB, požádal představenstvo hornobřízké společnosti o svolání valné hromady. Ta se měla konat 14. prosince, ale představenstvo KHB ji svolalo nesprávně a nakonec byla zrušena. "Nesprávný postup při jejím svolání je možné považovat za záměr," uvedla Felixová. "Kdyby se valná hromada konala, mohl by kdokoli její usnesení zpochybnit v případě, že by se mu nehodilo," upřesnila zástupkyně, která zrušení valné hromady iniciovala.