Karlovarský porcelán změnil včera na mimořádné valné hromadě podobu veřejně neobchodovatelných akcií ze zaknihovaných na listinné. Šlo zhruba o 40 procent akcií společnosti, jejichž vlastníkem je majoritní akcionář firmy Porcela Plus a skupina kolem Investiční a Poštovní banky, která ovládá čtvrtinový podíl v KP. Ředitel Porcely Plus Radovan Květ řekl, že akcionáři nerozhodli o zrušení veřejné obchodovatelnosti zbylého podílu akcií, což původně navrhlo představenstvo. Největší domácí porcelánka letos očekává hrubý zisk 20 miliónů korun při tržbách za prodej porcelánu 888 miliónů korun.
Železárny Chomutov a Železárny Hrádek se k plánovanému termínu 1. ledna 2000 zatím nesloučí. Krajský obchodní soud v Plzni totiž přerušil řízení o zápisu nástupnické firmy. Důvodem opatření soudu je žaloba jednoho z akcionářů Železáren Hrádek zpochybňující platnost valné hromady společnosti. Pokračují také jednání o tom, zda v Chomutově vznikne odštěpný závod, provoz nebo se najde jiné řešení.
Unie výrobců lihovin přivítala nedávné rozhodnutí Poslanecké sněmovny, která při konečném hlasování o návrhu novely zákona o spotřebních daních těsným poměrem hlasů zamítla návrh na zavedení povinného kolkování lihovin. Tvrdí totiž, že kolkování lihovin by bylo neúčinné v boji s jejich nelegálními výrobci a mělo by navíc za následek zvýšení cen lihovin.
Ostravsko-karvinské doly letos provedly sanační práce za 170 miliónů korun na území bývalé koksovny Karolina. Příští rok firma plánuje práce za 450 miliónů korun. Sanace na Karolině plně hradí Fond národního majetku. Další rekultivační práce, související přímo s těžbou uhlí, platí OKD hlavně z vlastních zdrojů. Na celkové letošní částce 580 miliónů korun se stát podílel 16,3 procenta, což činilo 94,5 miliónu korun. Úpravy se týkaly pozemků o rozloze 129 hektarů, a to hlavně v lokalitách Darkov, Lipiny, Bonkov a údolí Karvinského potoka.
Moex-Vlárské strojírny Slavičín, které jsou v konkursním řízení, daly k 31. prosinci výpověď zhruba šedesáti zaměstnancům. Již 16. prosince informoval správce konkursní podstaty Jan Kovařík odboráře o ukončení některých zakázek s tím, že firma v novém roce neuživí všech bezmála 400 lidí. Majetek se musí rozprodat, aby věřitelé dostali zpět peníze. Jen na zdravotním a sociálním pojištění má však firma dluh 160 miliónů. O novém majiteli rozhodne neveřejné výběrové řízení. Kromě ceny bude hrát roli solidní výrobní program a zachování zaměstnanosti.
VSŽ Košice, a. s., vykázaly hospodářský výsledek za prvních jedenáct měsíců letošního roku se ztrátou 1,687 miliardy korun po zdanění. Informoval o tom mluvčí VSŽ Jozef Marko. Jak ale uvedl dále, bez započtení negativních vlivů (doměření daní a pokut za uplynulé roky, opravné položky na sporné či nedobytné pohledávky) by firma za toto období vykazovala konsolidovaný zisk 205 miliónů korun.
ABB, švédsko-švýcarský technologický koncern aktivní v energetice a strojírenství, prodává své podniky pro jadernou energetiku britské technologické firmě BNFL za 485 miliónů dolarů. Krok je součástí strategického plánu ABB pro změny vlastnictví. Provozy jaderné energetiky ABB zaměstnávají 3000 osob, vloni vytvořily obrat kolem půl miliardy dolarů. Ústředí je ve Spojených státech, avšak hlavní provozy jsou ve Švédsku, Francii a Německu.
Swissair, hlavní letecká společnost skupiny SAirGroup, vykázal za prvních jedenáct měsíců tohoto roku zisk navzdory obtížným podmínkám na trhu. Mluvčí Swissairu ale neřekl,jde-li o zisk čistý, či provozní.
(čtk,ktl)