Exportér Bohemia Crystalex Trading si letos výrazně vylepšil pozici

Výrobci skla očekávají konjunkturu

Vývozce domácenského skla Bohemia Crystalex Trading vstoupí do roku 2000 s představou překonat pětimiliardovou hranici tržeb.
Liberec/Praha (ša)
Krach Skloexportu a uvěznění několika členů jeho orgánů v čele s Reginou Rázlovou, nepohřbil výrobu a export domácenského skla. Někdejšího lídra v oboru už loni beze zbytku nahradila a. s. Bohemia Crystalex Trading (BCT) s působností v Liberci. Za tři a půl roku od založení dokázala více než desetinásobně zvýšit export a už v příštím roce chce vytvořit pětimiliardovou tržbu.
BCT patří do skupiny Porcely Plus Praha a vyváží skleněné výrobky hlavních českých producentů. Zástupci exportní společnosti odhadují, že letos získali více než dvoutřetinový podíl na vývozu domácenského skla České republiky. Příznivou pozici si BCT vytvářela od poloviny roku 1996, kdy vznikla jako účelová organizace největšího českého výrobce domácenského skla, a. s. Crystalex Nový Bor. Skromný podíl na celkovém objemu tržeb v tomto sklářském oboru představoval v prvním roce existence BCT necelých 400 miliónů korun. "Letošní tržby odhadujeme na 4,45 miliardy korun a vzhledem k rostoucí poptávce v mnoha zemích světa chceme v příštím roce překročit pětimiliardovou hranici vývozu," řekl finanční ředitel BCT Jiří Klíma. Firma zaměstnává pouze 190 pracovníků a obchoduje s 80 zeměmi světa.
Největší zákazníky měla koncem roku BCT v Německu, USA, Velké Británii, Španělsku a v Japonsku. "Sklo a skleněné výrobky jsou nejvýznamnější exportní položkou českého hospodářství na silný japonský trh. Vývoz této komodity loni meziročně stoupl o deset procent na 495,4 miliónu korun. Sklo má v Japonsku dobré renomé a zřejmě se v tak vzdáleném teritoriu prodává lépe než například strojírenské výrobky," uvedlo Ministerstvo průmyslu a obchodu. V BCT se odvolávají na dlouhodobou obchodní spolupráci s touto zemí, která má dobrý vztah k českému sklu.
Obdobný komerční úspěch měli naši skláři a obchodníci i v Rusku. Ekonomická krize však přinutila BCT téměř zcela zastavit export. Nechce však zcela opustit tento trh, který je podle Klímy perspektivně vývozně zajímavý.
Největšími dodavateli skla do BCT jsou společnosti Crystalex, Sklo Bohemia a Sklárny Kavalier. BCT má zároveň u největších producentů majetkové účasti, většinou nadpoloviční. V konsolidovaném výkazu zisků a ztrát právě tyto podíly ve sklárnách, a také například ve Středním odborném učilišti Kavalier, nejvíce ovlivnily záporný výsledek hospodaření. BCT z loňského podnikání vytvořilo více než 25miliónovou ztrátu. Na základě doporučení auditorské kanceláře totiž firma tvořila opravné položky, převážně na zahraniční pohledávky. Podle Klímy se však jednalo pouze o účetní ztrátu, firma ve skutečnosti hospodařila se ziskem. S kladným výsledkem však zřejmě uzavře letošní hospodaření.
České sklářství provází od druhé poloviny tohoto desetiletí výrazný vzestup. Shodují se na tom nejen bankovní analytici, ale také odborná Asociace sklářského a keramického průmyslu. "Jedná se o dynamický celek příznivě ovlivňující exportní bilanci. Bohužel nejsou členy našeho sdružení. Nicméně přispívají k celkovému rozvoji sklářského a keramického průmyslu. Ten má komparativní výhody v dostatku kvalitních domácích surovin a zároveň i v tradici výroby zaměřené na export do průmyslově vyspělých zemí," řekla našemu listu tajemnice Asociace sklářského a keramického průmyslu v Praze Magda Pulkrábková. Za dynamikou celého oboru a za jeho příznivým vývojem spatřuje prezident Svazu průmyslu a dopravy Štěpán Popovič rychlou privatizaci, čitelnou strukturu vlastníků a organizaci nejčastěji implantovanou zahraničními akcionáři. S těmito instrumenty lze očekávat další růst sklářského a keramického oboru a jeho schopnost konkurovat výrobcům v zahraničí.