Egyptští poslanci včera protestovali proti plánovanému koncertu francouzského hudebníka Jeana-Michela Jarra. U příležitosti oslav začátku roku 2000 se má velkolepá show konat na úpatí pyramid v egyptské Gize. Jedním z důvodů kritiky je fakt, že představení, při němž nebude chybět alkohol, se bude konat v době muslimského postního měsíce ramadánu. V parlamentu včera projekt, který přijde na 9,5 miliónu dolarů, hájil ministr kultury Farúk Husní.

Poslanci zpochybňovali rentabilitu podívané, když z 50 tisíc vstupenek bylo zatím prodáno pouze 18 tisíc. Nezávislý zákonodárce Muhammad abú Inajn zpochybnil zlatou špici, jež má být kvůli koncertu nasazena na Cheopsovu pyramidu. Nový materiál by podle něj mohl vrchol poškodit.

V káhirském tisku se o koncertu píše už několik týdnů v souvislosti s ramadánem, který začíná tento týden a končí první týden v lednu. Také poslanci tvrdili, že vláda neučinila nic, aby při show zakázala alkohol, jehož konzumaci islám nepovoluje a v době ramadánu je dokonce nepřípustný.

Jarrovo "faraónské představení" má název Dvanáct snů slunce a je inspirováno legendou Starého Egypta. Koncert začne 31. prosince ve 22.30 hodin místního času a skončit má hodinu po půlnoci.

Související