S extremisty v rukavičkách

Tak jako v minulých letech i nyní se opakuje se tatáž chyba - s extremisty, kteří otevřeně propagují nacismus a neváhají z rasistických pohnutek i zabíjet, jedná vláda v rukavičkách. Když byl před dvěma lety zavražděn skinheady súdánský student Hassan Elamin Abdelradi, tehdejší předseda Poslanecké sněmovny a lídr nejsilnější opoziční strany Miloš Zeman hlasitě volal po zákazu hnutí holých lebek a prohlásil, že z jeho iniciativy se připravuje příslušný zákon. Později se ukázalo, že zákaz by mohl postihnout i Sládkovy republikány, kteří rasismus otevřeně propagují, a za siláckým výrokem se zavřela voda...
Proč dosud vláda v tomto směru nic neudělala a policie místo skinheadů brutálně zasahuje proti anarchistům, kteří jako jediní vyšli minulý čtvrtek demonstrovat proti neofašistům, tedy i proti rasismu? Jak je možné, že jakýsi Václav Skoupý, člen registrovaného hnutí Národní aliance, klidně na veřejnosti hlásá, že žádné plynové komory neexistovaly a že holocaust je tudíž nesmysl? Není to snad jednoznačná propagace fašismu? Policie se však na nic nezmůže. Nevadí jí hajlování ani odznáčky hákových křížů, které jsou již neodmyslitelným módním doplňkem pravicových radikálů. Ať už má, či nemá pravdu vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl, který tvrdí, že policie je na straně holých lebek, jedno je jisté: Muži zákona mají na svém účtě další kontroverzní akci, při níž zbili a zatkli více než stovku nevinných lidí, mezi nimi i syna místopředsedy vlády Rychetského. Zpackaný zákrok přišel daňové poplatníky na milión korun.
Ministr vnitra si může být jist jedním - pochvaly od vicepremiéra se nedočká. Nejen proto, že policie zmlátila jeho syna. Václav Grulich také - ačkoliv měl - nepředložil vládě do konce září opatření, jež by vedla k rozpuštění těch sdružení, která směřují k omezení práv občanů kvůli jejich národnosti, rase či přesvědčení. Ministr se nechal slyšet, že hodlá upozornit Vlasteneckou frontu - registrované hnutí, na jehož shromáždění se hovořilo o neexistenci holocaustu - na to, že porušila zákon. Grulichovo pokárání zlobivých chlapců musí každému připadat směšné. U holých lebek nemůže mít taková vláda žádný respekt.
Pavel Otto

Související