Josef Škvorecký získal státní cenu

Praha (čtk) - Spisovatel Josef Škvorecký, který v září oslavil 75. narozeniny, se stal letošním laureátem Státní ceny za literaturu. Cenu udělovanou ministrem kultury od roku 1995 získal Škvorecký za dosavadní rozsáhlou a významnou tvorbu. Jak včera informovalo Ministerstvo kultury, cenu spojenou s peněžní odměnou 200 000 korun převezme Škvorecký dnes v Míčovně Pražského hradu z rukou šéfa resortu Pavla Dostála.

Škvorecký se narodil 27. září 1924 v Náchodě. V 50. letech byl mj. redaktorem Státního nakladatelství krásné literatury, hudby a umění a časopisu Světová literatura. V exilu působil jako profesor anglické a americké literatury na torontské univerzitě. Se svou ženou Zdenou Salivarovou provozoval nakladatelství 68 Publishers.

Mezi nejznámější díla Škvoreckého patří romány Zbabělci (1958), Smutek poručíka Borůvky (1966), Tankový prapor (1969), Mirákl (1972), Příběh inženýra lidských duší (1977) a Nevěsta z Texasu (1993). Škvorecký je rovněž autorem námětů a scénářů k celovečerním filmům, mj. Zločin v dívčí škole a Farářův konec.

(Páteční víkendová příloha HN přinese s Josefem Škvoreckým a jeho ženou Zdenou Salivarovou rozhovor.)

Související