Německé elektrárenské firmy zaujmou na evropském kontinentu třetí pozici

Veba a Viag míří na zahraniční trhy

Liberalizace energetického trhu ve Spolkové republice a následný pokles cen o 30 procent donutily koncerny k úvahám o spojení.
Další expanzi především v Evropě, ale i v zámoří, chystá podle vlastního prohlášení firma Veba, která včera oznámila fúzi se svým německým konkurentem Viag. Společně předstihnou dosavadní německou jedničku elektrárenského sektoru, koncern RWE. Veba bude mít k plánovanému pronikání na zahraniční trhy dostatek prostředků, které získá z prodeje některých aktivit v rámci uvedené transakce.
Podle agentury Bloomberg převezme Veba svého domácího rivala celkem za 13,8 miliardy eur v hotovosti a akciích. Akcionáři společnosti Viag získají jeden cenný papír Veby za každých 2,8 své akcie. Transakce tak ohodnotila papíry Viagu zhruba na stejné úrovni, kolik činil páteční zavírací kurs na německé burze. Majitelé akcií se tak nemohou těšit z žádné prémie, která je při podobných transakcích obvyklá. Veba rovněž koupí desetiprocentní balík Viagu od bavorského státu za 1,696 miliardy eur.
Nový koncern se i přes dominantní postavení na domácím trhu nedostane před své hlavní evropské konkurenty. Lídrem energetického průmyslu na starém kontinentu i nadále zůstane francouzská Electricite de France, oproti níž bude německý gigant zhruba poloviční. Veba a Viag skončí na třetí příčce, za současnou dvojkou, italským Enelem. Jejich kombinovaný objem tržeb z elektrárenských aktivit činí 14 miliard eur.
Šéfové dříve oddělených firem, Ulrich Hartmann a Wilhelm Simson, povedou nový subjekt společně. Oba výkonní ředitelé včera potvrdili, že plánují prodat většinu neenergetických aktivit, mezi které patří například podíl Veby v telekomunikačním joint venture E-Plus. Očekávané úspory odhadují obě zúčastněné strany na 800 miliónů eur během tří let. Vzhledem k fúzi, která podle finančních expertů strhne další podobné operace na německém trhu, přijde o zaměstnání si 2500 pracovníků.
Milan Štoček

Související