Na stovky pracovníků textilního průmyslu čekají výpovědi

Textilana opustí několik závodů

Koncentrace výroby má přiblížit výkonnost českých firem k situaci v Evropské unii.
Liberec/Praha (ša)
Výrobu vlněných látek a přízí ještě letos ukončí v několika závodech akciová společnost Textilana Liberec, která patří ve svém oboru ke třem nejvýznamnějším domácím producentům. Její rozhodnutí je nezvratné, což potvrzují i hlavní bankovní domy, jež s ní úzce spolupracující. Do poloviny příštího roku má společnost opustit 400 pracovníků.
Radikální koncentraci výroby doporučil hlavní věřitel - Investiční a Poštovní banka, která nepřímo kontroluje polovinu akcií Textilany. První výraznější vlnu propouštění pracovníků sice společnost odstartovala už loni, nespojovala ji však s uzavíráním závodů. V polovině minulého měsíce představitelé Textilany rozhodli, že opustí Oharu v Aši. Závod se specializoval na dámské šatovky a látky pro pánské obleky. Dvě stě pracovníků už obdrželo výpovědi. Dočasně zůstanou v provozu zbývající čtyři závody - v Liberci, Radčicích, Chrastavě a v Novém Městě pod Smrkem.
"V polovině srpna zveřejníme další strategii koncentrace. O podrobnostech jednáme s bankovními domy. Navrhujeme, aby v provozu zůstal pouze jeden závod a barevna přízí," uvedl generální ředitel Stanislav Nosek. Podle některých zdrojů z vedení firmy se hovoří i o prodeji základního závodu v sídle společnosti v Liberci.
Tomuto procesu rovněž odpovídá zaměstnanecká strategie. V příštím roce má textilní společnost zaměstnávat už jen necelých 1400 pracovníků, což bude přibližně polovina stavu evidovaná koncem roku 1997. Jejich pracovní nasazení by však mělo být mnohem vyšší. V Textilaně chtějí vyrábět ve čtyřsměnném provozu. "Produkujeme sice kvalitní materiály, jsou však drahé a na trhu složitě hledají zákazníky," přiznal Nosek. Textilana sníží výrobu o jednu třetinu, na pouhé čtyři milióny metrů látek. Nižší náklady by už v příštím roce měly z této produkce učinit konkurenceschopný produkt.
"Radikální restrukturalizace Textilany byla nezbytná," komentovala situaci mluvčí IPB Barbora Tachecí. Připomenula také, že nová situace může firmě přinést i potřebné zdroje na investice. Textilní společnost nutně potřebuje obměnit strojní zařízení, aby i v dalších letech mohla většinu produkce vyvážet. Až dosud dvě třetiny výrobků exportovala - především do Německa, USA a Ruska.
Uzavírání závodů Textilany komentoval ředitel sekce ATOK Jiří Kohoutek jako nezbytné rozhodnutí pro další přežití firmy. "Značná část našich textilek trpí nízkou výkonností, klesajícím odbytem a zadlužeností. Produktivita práce často neodpovídá standardním představám o výkonnosti oboru. Ne všechny chyby však mohou vyřešit vlastníci a výkonné vedení firem. Postrádají podmínky k hospodaření srovnatelné se zeměmi Evropské unie. Chybí i razantnější podpora státu," řekl Kohoutek. Vláda však před časem zařadila podnik mezi perspektivní kandidáty na revitalizaci.
Trvalý meziroční pokles tržeb se zřejmě nezastaví ani letos. Za pět měsíců firma prodala zboží za necelých 360 miliónů korun a celoroční výsledek má jen mírně překročit jednu miliardu.