Strojtex se vrátil do černých čísel

Dvůr Králové nad Labem (fx)
Strojírenská akciová společnost Strojtex nahradila v loňském roce pokles zahraniční poptávky prodejem v tuzemsku. Ten se z předloňských 66 procent z celkových tržeb zvýšil na 72 procent, vlastní tržby vloni dosáhly 234 miliónů korun oproti 213 miliónům korun v roce 1997. "Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku stagnovaly zejména dodávky pro odběratele v SRN," uvedla finanční ředitelka společnosti Alena Šubrová.
Hospodářský výsledek 998 tisíc korun znamená návrat společnosti do černých čísel, předloňská ztráta 773 tisíc korun byla první v historii podniku a její příčinou byla podle Šubrové povinnost účetně odepsat ochrannou známku. Loňský hospodářský výsledek ovlivnila výstavba nové haly, administrativní budovy a úpravy objektů v návaznosti na sestěhování ústředí firmy a dvou strojírenských provozů do jednoho místa. Společnost vloni zaměstnávala v průměru 443 lidí a vytvořila přidanou hodnotu 99 miliónů korun, o rok dříve to bylo 90 miliónů korun při 471 zaměstnancích.
Nosným sortimentem výroby zůstaly palety, zdvojené podlahy, kancelářský nábytkový systém INKA a další výrobky včetně odlitků ze šedé litiny a oceli. O odlitky z tvárné litiny rozšíří sortiment slévárny loňská investice do plynové rotační tavicí pece, která je i přínosem pro životní prostředí. Celkové investice se oproti předloňsku zvýšily o 38 procent a dosáhly 22 miliónů korun.

Související