Vydavatelský projekt, který by nemohl být uskutečněn bez pomoci sponzorů

Drsná zpráva o podstatě žití

Spisovatel Josef Karel Šlejhar (1864 až 1914) by byl pro širší veřejnost možná již zcela zapomenut, kdyby si před nedávnem režisér a kameraman Jaroslav Brabec nevybral jednu jeho novelu za námět filmu Kuře melancholik. Premiéra se konala loni, o adaptaci ovšem Brabec usiloval několik let, doslova si ji vydupal ze země. Film, k němuž napsal scénář společně s prozaikem Vladimírem Körnerem, byl chválen zejména za bohaté obrazové ztvárnění, za sílu výtvarně koncipovaného obrazu, za baladičnost. Tomu bezesporu Šlejharova předloha nahrála.
Autor bývá řazen mezi naturalisty, po bok Růženy Svobodové, Anny Marie Tilschové, zejména pak vedle Karla Matěje Čapka Choda. Ovšem Šlejhar byl především literární solitér, naturalista intuitivní, nikoli programový. Což patrně pramenilo z jeho trpkých životních zkušeností a chmurného rozpoložení. F. X. Šalda recenzi na jeho sbírku povídek Zátiší otevřel slovy: "Kniha temná, kalná, tísnivá, dusná a úzká..."
Šlejhar sám se bránil výtkám, že zlo, které ukazuje, je rafinované: "Líčil jsem zlo mnohé, je pravda. Ale neupře nikdo, že to bylo výhradně elementární zlo, přirozených výbuchů, divých vrozených vášní, nezřízené přirozenosti, zpustlosti a choroby - z těch výparů a vrstev, kam jedni v nerovném boji druhé ušlapali a kdež vzklíčilo a vyrůstalo. Zlo to je drsné, tvrdé, strašlivé. Leč zodpovědné není. Ti, kteří ušlapali, kteří tomu dovolovali a v ochranu brali nerovný boj, jsou zodpovědni. Zlo divé zvěře, v němž nezasvitla jiskra vzbuzení, není zodpovědno. A tu stalo se, že mimoděk zla ta stavěl jsem v oči těch, již si jich nevšímali; a více se jimi obíral, postál při nich a bral podílu v záchvěvu srdce nad nimi. Rafinovanost to však nebyla..." Literární historik Bohumil Svozil označuje Šlejharovo dílo - domnívám se že velmi příznačně - za "zděšenou zprávu o povaze života".
Šlejhar byl vlastně odsunut na periférii čtenářského zájmu již dávno. Po smrti byl vydáván jen ojediněle. Sebrané spisy z přelomu dvacátých a třicátých let v Aventinu nebyly dokončeny, v šedesátých a na prahu sedmdesátých let vyšly dva výbory - Kuře melancholik a jiné povídky (Odeon) a Zátoka smrti (Kruh). Až nyní se na pultech knihkupectví objevil obsáhlejší průřez Šlejharovými povídkami, nazvaný Kyvadlo věčnosti, navíc vydavatelem (Herrmann & synové) velmi originálně upravený. Patnáct drobných svazků seřazených v papírové kazetě připomíná spíše bibliofilii - ostatně odpovídá tomu i nízký náklad a relativně vysoká cena. Grafická úprava a ilustrace Kateřiny Zachové nejenže souzní s atmosférou příběhů, ale z jednotlivých svazků činí nedílnou součást celku.
Editor Aram Herrmann se přidržoval především knižních verzí povídek. Knižně nevydaná próza Odsouzenec byla otištěna podle časopiseckého vydání ve Zlaté Praze. Editor naložil s originály velmi ohleduplně. "Při úpravě textu jsem byl veden dvěma hledisky: zachovat pokud možno charakteristické zvláštnosti Šlejharova pravopisu, včetně různých rozkolísaností, a na druhé straně odstranit ty jevy, které podle mého názoru působí zbytečně rušivě." Vnímavý čtenář nalezne v tom mírně archaickém stylu potěšení, především ale za ním objeví mistrnou dušezpytnou obraznost. Dvacet devět povídek nám znovu objevuje autora, jehož zaujetí pro bezvýchodnost lidské situace jako by předjímalo dílo Franze Kafky. Nechtějme ale Šlejhara přirovnávat k jiným, jeho až mystické zobrazení osudového zla je osobitou kapitolou moderního českého písemnictví.
Podobný vydavatelský projekt by nebyl patrně uskutečnitelný bez sponzorské podpory: Finanční příspěvky na Kyvadlo věčnosti poskytla Československá obchodní banka, Šlejharovo rodné město Nová Paka a zdejší Městská knihovna a doktor Feustel (že ten individuální dárce nemá v závěrečném poděkování křestní jméno, to je snad jediná skvrnka na jinak jedinečném vydavatelském činu).
Ivan Matějka

Josef K. Šlejhar: Kyvadlo věčnosti. Nakladatelství Herrmann & synové, Praha 2000. Uspořádal Aram Herrmann. Ilustrace a grafická úprava Kateřina Zachová. Patnáct brožovaných svazků v kazetě, cena 1200 Kč.