Prezident se převléká za Supermana

Tchaj-wan získal politickou kuriozitu - prezidenta, který se vymyká evropským představám o tom, jak se má chovat moudrý státník. Nosí sice elegantní brýle a má výrazný, rytmický, dobře srozumitelný hlas, který dokáže zaujmout, i pověst muže z lidu, který se přes svůj chudý původ a četná protivenství nepřátel dokázal vypracovat do nejvyšších úřadů. Jeho hlavní devízou jsou čisté ruce, něco, čím se nemůže pochlubit ani na Tchaj-wanu každý. Zároveň je však i populista s autokratickými sklony a někdy těžko vypočitatelná osobnost.
Čchen Šuej-pien, kamarádsky přezdívaný též A-pien, se rád předvádí, a to často na evropské poměry v těžko uvěřitelné míře. Na předvolebních shromážděních se ukazoval v nejrůznějších převlecích, nejraději v maskách superhrdinů jako Superman či James Bond. Na své internetové stránce se zase prezentoval jako hrdina filmu Mission: Impossible.
Přesto by bylo nerozumné ho odepisovat jako nedůvěryhodnou osobu. Do povědomí veřejnosti vstoupil už v roce 1979 jako obhájce redaktorů disidentského časopisu Formosa, kteří byli uvězněni za organizování demonstrace za demokracii. Také Annette Lu, jeho spolukandidátka v březnových volbách a budoucí viceprezidentka, skončila v žaláři. O šest let později byla jeho manželka natrvalo postižena při dopravní nehodě, kterou Čchen označil za pokus o vraždu.
Politické ostruhy si Čchen získal jako primátor hlavního tchajwanského města Tchaj-peje. Jeho nejpamátnějším činem bylo potlačení pouliční prostituce. Ale právě proto - alespoň jak tvrdí zlé jazyky - pro něj v dalších volbách primátora už nehlasovali tamní muži a Čchen souboj prohrál. Uvolnil si tím však ruce a do historie se zapíše jako první čínský prezident, který zvítězil v opravdu svobodných, těžko zpochybnitelných volbách.