Spása pro oběti vesmírných dálav

Vzdalovat se volně ve skafandru od mateřské lodi a vědět, že zásoby dýchací směsi vydrží jen pár desítek minut, to je černá můra všech kosmonautů. Pupeční šňůra, lano, které je spojuje s raketoplánem nebo s Mezinárodní kosmickou stanicí ISS, se může přetrhnout. Jak se z vesmíru vrátit?
Zatímco raketoplán k odplouvajícímu kosmonautovi dokáže domanévrovat prostřednictvím pomocných raketových motorků, obrovská ISS o hmotnosti blížící se 500 tunám toho není schopná. NASA proto vyvinul a prakticky ověřil "jednoduchou pomůcku pro záchranu vně letového prostředku" SAFER. Kosmonaut s přídavným záchranným blokem montovaným pod jednotku zajišťující životní funkce mění pomocí křížového ovladače tah 24 miniaturních trysek, z nichž prýští stlačený dusík. K mateřskému plavidlu se tak může přibližovat rychlostí až tří metrů za vteřinu. Problém spočívá v tom, že SAFER lze zatím montovat jen na skafandry amerických kosmonautů.
Dosavadním standardem na ISS jsou však ruské skafandry, které se snadněji oblékají, kosmonautům umožňují širší rozsah pohybů a jsou menší než skafandry americké. Ty bude možné na ISS používat teprve poté, co se ke stanici v příštím roce připojí blok se širšími průlezovými otvory.
(bo)

Související