Levnější internet má dopomoci Japoncům stát se lídry IT oboru

Tokio, 7. 11. 2000
Agresívní strategii pro rozvoj internetu se snaží implementovat japonská vláda. Včera představila veřejnosti plán zákonných úprav, pomocí kterých hodlá velmi výrazně snížit telekomunikační poplatky, jež jsou v současnosti jedny z nejvyšších na světě právě v Japonsku.
Nový zákon by měl projít parlamentem v lednu 2001. Jeho schválení je očekáváno se značnou netrpělivostí hlavně u japonských firem, které se obávají v případě jeho neschválení snížení konkurenceschopnosti. Většina expertů ze země vycházejícího slunce viní právě vysoké poplatky z malého rozšíření internetu.
Vytvoření nového "E-Japonska" slibuje ministerský předseda Yoshiro Mori, který se nedávno přiznal, že se poprvé dotkl klávesnice počítače až v červnu letošního roku. "Do pěti let se staneme lídry v oblasti telekomunikací a internetu pomocí vytvoření čistě tržního prostředí v oblasti," ambiciózně prohlásil. Pozitivní impuls pro novou ekonomiku má podle Moriho nastartovat i dlouhodobý růst skomírajícího japonského hospodářství.
Nepříjemnou informací bylo vládní oznámení pro národní telekomunikační firmu NTT, která obsluhuje více než 90 procent linek.
(Reuters, ciz)

Související