Bertelsmann uvažuje, že by část akcií amerického serveru uvedl na burzu

Kvůli Napsteru padají v BMG hlavy

Praha, 7. 11. 2000
Jen pár dní poté, co společnost Bertelsmann šokovala svět netradiční aliancí s pirátským serverem Napster, rezignovali na své funkce dva špičkoví manažeři její mediální divize BMG Entertainment. Pětapadesátiletý Michael Dornemann složí funkci prezidenta této nahrávací společnosti v červnu příštího roku, zatímco výkonný ředitel Strauss Zelnick (43) odejde ještě letos v prosinci. Oba si pospíšili s prohlášením, že nedávná dohoda s bývalým nepřítelem Napsterem není v žádném případě příčinou jejich odchodu. Neoficiální zdroje ovšem upozorňují, že partnerství s mladými Američany prosadil šéf celého koncernu Thomas Middelhoff právě přes opozici, kterou uvnitř firmy vedl Zelnick.
"Respektuji, že do společnosti přichází nová generace, ale jsou tu jisté názorové rozdíly," suše prohlásil Dornemann. Mluvčí Bertelsmannu Manfred Harnischfeger potvrdil, že Dornemann odstupuje, aby "uvolnil místo pro strategické změny ve společnosti," která se chce stát největším hudebním koncernem světa. Zatím tuto pozici okupuje Universal Music Group, jež patří Seagramu.
Zelnick popřál firmě do budoucna hodně štěstí a projevil hrdost na to, co divize za jeho pětiletého vedení dosáhla. Podíl BMG na trhu hudebních alb stoupl z původních 13 procent v roce 1994 na letošních zhruba 20 procent.
Dornemanna a Zelnicka nahradí v představenstvu koncernu Arnold Bahlmann a Rudi Gassner, který již dříve v BMG pracoval. Oba odcházející manažeři se však pádu do německé sociální sítě rozhodně bát nemusí, podle zdrojů citovaných agenturou Reuters dostávají na cestu sladké odstupné ve výši 50, respektive 20 miliónů dolarů.
Společný odchod dvou zkušených manažerů signalizuje velké rozpory ve společnosti, které mohou pramenit z toho, že vizionářský šéf Middelhoff je podle některých podřízených až příliš nadšen internetem. V červenci zaplatil 141 miliónů dolarů za CDNow, ztrátového amerického obchodníka s hudbou. V říjnu rozhodl, že BMG začne prodávat alba také přes webové stránky Lycosu. Minulý týden pak firma překvapivě našla společnou řeč s Napsterem, který umožňuje miliónům svých uživatelů bezplatné vyměňování písní přes web. Bertelsmann tak vystoupil z dosud semknutých řad mediálních koncernů, které Napster nenávidí, a rozhodl se jej naopak ovládnout finančním vstupem.
Internetová verze deníku Financial Times přinesla o víkendu další šokující důkaz, jak rapidně se animozita mezi Bertelsmannem a Napsterem mění ve spolupráci. Německý gigant údajně zvažuje, že až skoupí majoritní podíl v americkém serveru, uvede jej samostatně na burzu. "V nejlepším případě bude Napster veřejně obchodovaná společnost," cituje renomovaný on-line deník nejmenovaného manažera společnosti Bertelsmann.
Napster, založený v květnu 1999 tehdy 18letým studentem Shawnem Fanningem, má nyní 38 miliónu příznivců, kteří se šířením hitů zhusta dopouštějí porušování autorských práv. Bertelsmann svou žalobu vůči němu stáhl a chce jej přeměnit na legální službu, ale další čtyři firmy - Sony, Universal Music Group, EMI a Time Warner - se svých požadavků na zastavení serveru ještě nevzdaly.
BMG Entertainment má ve svém portfoliu více než 200 nahrávacích značek v 54 zemích světa. Nejznámější jsou především Arista Records, RCA Music Group či Ariola. Mezi špičkové hvězdy stáje patří například američtí zpěváci Elvis Presley, Carlos Santana či Whitney Houston.
Obrat divize činil vloni 4,7 miliardy dolarů, celý koncern Bertelsmann pak utržil 17,6 miliardy USD. Akcie koncernu jsou v privátních rukou a na žádné burze se neobchodují.
(Bloomberg, Reuters, maj)