Ron Sommer: "Bylo nám hned jasné, že dobré časy na burze nepotrvají věčně"

Německý Telekom se propadu kursů nebojí

Společnost nijak nespěchá s tím, aby uvedla na burzu svou novou T-Mobile International.

Düsseldorf , 24. 10. 2000
Akcie Deutsche Telekom - komerčně označovaná jako T-akcie - se drží na úrovni cca 40 EUR, což svědčí, že německý telekomunikační obr dovede čelit jinak dramatickému poklesu kursů akcií celé branže. "Právě ve špatných časech se nejlépe ukáže, kdo má nosnou strategii," vysvětluje to šéf Deutsche Telekom Ron Sommer v exkluzívním interview pro Handelsblatt.
Sommer v rozhovoru charakterizoval probíhající hroucení kursů akcií u telekomunikačních titulů za "logický důsledek přemrštěné euforie trhů z počátku roku, která vede zase k přehnanému zklamání". Dlouhodobě se tyto výkyvy podle Sommera nijak neodrazí ve vyhlídkách jeho podniku a proměnlivý kurs nemá vážný vliv ani na jeho běžné obchody. "Protože nám bylo hned jasné, že dobré časy na burze nepotrvají věčně, uložili jsme souběžně s červencovým vstupem na burzu na globální fond přes 15 miliard amerických dolarů," připomíná Sommer.
Na rozdíl od jiných podniků - například nizozemské KPN či British Telecom - si potom Deutsche Telekom mohl dovolit plně profinancovat jak všechny dodatečné nákupy, tak náklady na licence UMTS. A z téhož důvodu teď jeho společnost nijak nespěchá s tím, aby uvedla na burzu svou novou T-Mobile International, která je zaměřena na zahraniční aktivity v oboru mobilních telefonů. "Půjdeme s ní na akciovou burzu teprve tehdy, až se to bude hodit," zdůraznil sebevědomě telekomunikační šéf Sommer. Mohlo by to nastat někdy počínaje druhým čtvrtletím 2001, ale rozhodnuto není nic.
Po vlně skupování z minulých let se nyní Telekom soustředí, jak tvrdí Sommer, na integraci nových společností. Nejvíce se to dotkne T-Online, kterou po odchodu jejího šéfa Wolfganga Keunta, vede člen představenstva Detlev Buchal. Při novém obsazení křesla v čele T-Online nejde jen o nahrazení Keunta, ale Sommer by si přál současně vylepšit kompetentnost celé řídící špičky jmenované firmy. "Máme pro ni křišťálově průhlednou strategii," uvedl šéf Deutsche Telekom s tím, že by měla T-Online zastřešit obsahovou stránku při poskytování služeb internetu, ale zároveň vstupovat úspěšně na trh prostřednictvím T-Mobile.
Styl řízení na úrovni celého Telekomu popisuje Sommer jako "otevřený a přející diskusím", přičemž každý příslušník vedoucí elity na všech úrovních "musí být schopen týmové práce směrem nahoru, dolů a do stran". Pokud jde o množící se tvrzení médií, že Sommer samotný si počíná při řízení příliš autoritativně, uvedl potrefený: "Nemůžete snad ani myslet vážně, že kolegové v představenstvu typu Josefa Braunera, Karla-Gerharda Ecka či Gerda Tenzera by byli jen samí kejvalové," řekl doslova.
Nové obsazení šéfovského postu u T-Online si vyžádá ještě trochu času právě proto, že Sommer nechce někoho vyhledat jen tak sám, bez vtažení více kolegů do spolurozhodování. Třebaže se při přestavbě koncernu dbá na to, aby se jeho čtyři pilíře - T-Mobile, T-Online, T-Systems a klasický telefonní T-Com - od "matky" neodštěpily, mají se uvedené dceřiné společnosti v operativním byznysu pohybovat s větší pružností a vyšší vlastní odpovědností. To Telekomu podle Sommera dodává sílu i pro operace v globálním měřítku.
(HB, ve)

Související