Již sedmý ročník mezinárodní přehlídky filmů, televize a videa Febiofest 2000 se uskuteční v Praze ve dnech 21. - 26. ledna. Svým rozsahem zatím největší z dosavadních ročníků se odehraje v deseti kinosálech (U Hradeb, Blaník, malý a velký sál Městské knihovny, oba sály Kina Praha, Perštýn, Ponrepo, Mat, Evald, kino Hlavní nádraží a klub Meloun) a uvede 25 cyklů retrospektiv a tematických bloků.

Mezi tradiční sekce patří další část Projektu 100, zahrnující uměleckou špičku světové kinematografie. Novinky české tvorby nabídnou tři premiéry: Ene bene režisérky Alice Nellis, Pramen života Milana Cieslara a Početí mého mladšího bratra Vladimíra Drhy. Novinky světové kinematografie představí čtrnáct snímků. Již popáté bude mít samostatnou sekci francouzský film - tentokrát zaměřenou na produkci firmy Losanges. Tradičně budou k vidění "divné videofilmy", snímky vytvořené Českou televizí, Febiem či studenty FAMU.

Novinkou mezi specializovanými sekcemi Febiofestu se například stane průřez německou avantgardní tvorbou 70. až 90. let. Cyklus Obyčejný Angličan nabídne britské poválečné filmy, jejichž hrdiny jsou "lidé z ulice". Zatímco frankofonní část Pozdravu z Belgie se zaměří na nejnovější hranou tvorbu, vlámská podsekce představí i snímky dokumentární a animované. V oblasti dokumentů se setkáme s nejnovější tvorbou proslavené polské školy a se snímky izraelských filmařů. Z dalších sekcí připomeňme Svět nádraží a vlaků (v provizorním kině na Hlavním nádraží) či přehlídky kinematografie italské, ruské, ukrajinské, kavkazské či uruguayské. Samostatné retrospektivy vzdají poctu kameramanu Miroslavu Ondříčkovi či polskému režisérovi Andrzeji Wajdovi.

Mezi očekávanými hosty Febiofestu je například scenárista ruského filmu Lazebník sibiřský Rustam Ibrahimbekov, režisér izraelského snímku Jana a její přátelé Arik Kaplun s manželkou a představitelkou hlavní role Evlyn Kaplunovou, italský režisér Gianni Amelia, francouzský režisér Roman Doupil.

Po pražské premiéře se Febiofest přesune do dalších devíti českých měst : * Pardubice 27. až 30. 1., * Hradec Králové 28. až 30. 1., * Liberec 31. 1. až 4. 2., * Ústí nad Labem 1. až 4. 2., * České Budějovice 3. až 6. 2., * Brno 7. až 11. 2., * Olomouc 8. až 11. 2., * Zlín 9. až 11. 2., * Ostrava 10. až 13. 2

Související