Reprezentativní průřez možnostmi multimediální tvorby proběhne v Praze

Digitální graffiti na monitoru

Praha, 14. 12. 2000
Festival nových médií Digital. ZOOO začíná dnes večer v Univerzálním prostoru NOD (ulice Dlouhá) v Praze. Organizátoři se rozhodli veřejnosti představit česká a slovenská díla společně se světovou špičkou v oblasti nových médií a digitálního umění.
Během tří dnů se uskuteční velké množství projekcí, proběhne řada prezentací, workshopy a soutěž v několika kategoriích. Oficiální program bude mít dvě hlavní části - festival net artu a demo scény zdejších a slovenských tvůrců a prezentaci čelních zástupců z Nizozemska.
Nejdůležitějším cílem akce je poskytnout účastníkům prostor k vzájemné komunikaci a inspiraci. Pro širší veřejnost je to příležitost nahlédnout do poněkud uzavřeného světa digitálních umělců.
Termín demo scéna pochází od slovesa demonstrovat, a to ve smyslu předvést svoje schopnosti a možnosti počítačů zároveň. "Dá se to volně vyložit jako "subkulturní digitální graffiti"," říká jedna z organizátorek Šárka Halaštová.
Jednotliví tvůrci se o sobě dozvídají především přes internet, např. na adresách www.scene.cz, www.fiasko.cz nebo na slovenských stránkách www.demobit.sk.
Organizátoři doufají, že se jim alespoň v malém podaří zprostředkovat spolupráci mezi dvěma typy autorů - imaginativně nadanými umělci na jedné straně a technicky zdatnými programátory na straně druhé.
Na dnešní večer je připravena projekce českého a slovenského digitálního umění. V pátek projekce pokračují a vystoupí nizozemští hosté na téma média pro budoucnost a alternativní mediální strategie. V sobotu kromě vyhlášení vítězů bude mj. představen slovenský demo art. Na projekcích budou představena díla celé škály digitální tvorby, od animací v reálném čase k net artu a videu. Během festivalu bude návštěvníkům umožněn přístup k počítačům, vytvořená díla by se měla objevit na internetu.
Festival by se měl konat každoročně, příští rok pod názvem Digital.ZOO1, a to v podstatně rozšířené podobě. Organizátory jsou NOD Media Lab, slovenská společnost Satori a Terminal Foundation. Akce se koná pod záštitou Linhartovy nadace a za podpory ambasády Nizozemského království v Praze a European Cultural Foundation.
Vstupné na jeden den stojí 70 Kč, studenti zaplatí 50 Kč. Podrobnější informace o festivalu najdete na internetové adrese www.nod.cz/digital.zooo.
(zuz)

Související