Občanští demokraté zvažují, zda budou následovat příkladu sociální demokracie

ČSSD opouští správní rady

Někteří poslanci a senátoři vládní strany už brzy ztratí odměny, které jim plynou z působení ve statutárních orgánech polostátních podniků.

Praha, 5. 12. 2000
Sociálně demokratičtí poslanci a senátoři musí podle rozhodnutí ústředního výboru strany nejpozději do dubna příštího roku opustit posty, které zastávají ve správních radách firem. Přijdou tak o nemalé finanční částky. Například člen dozorčí rady ČEZ, místopředseda Poslanecké sněmovny František Brožík (ČSSD), pobírá za své působení v této elektrárenské společnosti zhruba čtyřicet tisíc korun měsíčně. Podle odhadů Ministerstva průmyslu a obchodu brali loni řadoví členové dozorčích rad v průměru šedesát tisíc korun, předsedové pak 91 tisíc korun ročně.
Jen namátkou - poslanec Josef Hojdar (ČSSD) je členem představenstva Mostecké uhelné společnosti, poslankyně Světlana Navarová (ČSSD) zase momentálně působí v představenstvu Kongresového centra Praha (KCP).
Poslankyně Navarová pro HN uvedla, že za své členství v představenstvu KCP bere pět až šest tisíc korun měsíčně. "Usnesení sobotního stranického ústředního výboru budu respektovat a svou funkci opustím. Bylo by ale přirozené, pokud by se něco podobného týkalo i krajů či okresů," poznamenala Navarová
Naopak Brožík soudí, že jde o špatné rozhodnutí: "Žádná strana mě do ČEZ nenanominovala." Podle něj usnesení ústředního výboru sociálních demokratů možná odporuje obchodnímu zákoníku. Naprosto konkrétně se však k celé záležitosti hodlá vyjádřit, až dostane přesné znění přijatého dokumentu.
Ve statutárních orgánech polostátních firem však zasedají rovněž zákonodárci ODS. A představitelé strany nevyloučili, že pokud členové zastupitelských sborů z řad ČSSD odejdou ze státních podniků, občanská demokracie bude následovat jejich příkladu.
(eko)