Britský divadelní a filmový režisér a herec Kenneth Branagh se proslavil zejména originálními adaptacemi děl Williama Shakespeara. Ve filmu Marná lásky snaha, který dnes v premiéře uvádí do distribuce Sunfilm, představil zatím nejodvážnější koncepci: Shakespearovu komedii natočil jako romantický muzikál, jehož příběh situoval do 30. let těsně před vypuknutím 2. světové války. Až provokativně moderní pojetí však nejde proti Shakespearovu duchu. Branagh o komedii říká: "Je to hra, kterou spousta lidí nezná a zároveň je to krásný příběh o lásce. Navíc je to hra velmi legrační a přímo hýří romantikou. Je o manželství bez cynismu a o ženách takových, jaké skutečně jsou. V něčem připomíná jinou Shakespearovu hru - Mnoho povyku pro nic. Shakespeare se raduje - a my s ním - z toho, jak pošetilí mohou být zamilovaní muži." 

Muzikálem Branagh vzdává hold slavné filmové éře rozkvětu Hollywoodu. Na velké muzikály tehdejší doby Marná lásky snaha odkazuje - do textu jsou zapojeny hity od Cole Portera, George Gershwina a Jerome Kerna, které nazpívali samotní herci. Proč se rozhodl pro tento žánr, Branagh vysvětluje takto: "Hra velmi dobře koresponduje s hudbou. Hudba, tanec, elegance a styl jde prostě s hrou Marná lásky snaha doslova ruku v ruce."

Původní hudbu napsal Patrick Doyle, kameramanem je Alex Thomson. Kenneth Branagh si zahrál Berowneho, trojici jeho přátel tvoří Alessandro Nivola (král z Navaru), Nathan Lane (Costard) a Adrian Lester (Dumaine). Hlavní ženské role vytvořily Alicia Silverstoneová (princezna), Natascha McElhoneová (Rosalina), Emily Mortimerová (Katharina) a Stefania Rocca (Jaquenetta).

Související