Ruský petrochemický gigant má spojení i s mediálním impériem

Gazprom hodlá dále expandovat

Varšava/Praha, 24. 11. 2000
Přední německý list Handelsblatt upozorňuje, že klíčovou postavou v doprovodu šéfa ruské diplomacie Igora Ivanova, jenž dlí na návštěvě Polska, je šéf všemocného petrochemického gigantu Gazprom Rem Vjachirev, pokládaný za jednoho z nejvlivnějších ruských oligarchů.
Ačkoli Ivanov formálně připravuje časově zřejmě nikterak vzdálenou cestu ruského prezidenta Vladimira Putina do Varšavy, prestižní polský list Gazeta Wyborcza upozornil, že hlavními tématy jsou chystaný nový Jamalský plynovod mířící z Ruska do západní Evropy (Moskva by si přála, aby se vyhnul Ukrajině), a především dosud utajovaný optický telekomunikační kabel, kolem jehož skutečného poslání se objevuje nejvíce dohadů a spekulací.
Ministr Ivanov včera na otázky nejen polských novinářů odpovídal značně vyhýbavě. Na dotaz o trase Jamalského plynovodu odvětil, že jde o "čistě technické otázky, jež nepatří do kompetencí ruské diplomacie". Zároveň upozornil, že celá záležitost "vyvolává až příliš mnoho politických emocí".
Kauza plynovodu se zdánlivě týká jen snahy Gazpromu expandovat směrem na Západ. Zájem Moskvy, aby se Jamalský plynovod vyhnul Ukrajině, se však pro Varšavu stává politickým problémem. S Kyjevem ji totiž pojí strategické partnerství. Varšavu navíc irituje skutečnost, že je zřetelně porušena parita v jejích vztazích s Moskvou. K jednáním mezi Gazpromem a Evropskou unií polská strana dosud nebyla přizvána.
Otázka světlovodu zase staví do nového zorného pole tu skutečnost, že součástí Gazpromu je i dceřiná společnost Gazprom-Media, jež nyní získává do správy holding MOST-Media. Toto mediální impérium známého oligarchy Vladimira Gusinského před časem zase expandovalo na západoevropský mediální trh. Budoucí možná expanze Gazpromu by se tak ani zdaleka nemusela týkat jen dodávek plynu.
(dby, sad, HB, GW)

Související