Atentát na židovské školáky vyvolal tvrdou odvetu Izraele, mírové řešení se nyní zdá zcela nemožné

Blízký východ včera připomínal válečné pole

Izraelská armáda podnikla rozsáhlé útoky na palestinské cíle, židovskému státu hrozí vnitropolitická krize.

Gaza/Jeruzalém, 21. 11. 2000
Kolem půl osmé ráno opustil židovskou osadu Kfar Darom v pásmu Gazy školní autobus, na který byl o chvíli později spáchán bombový útok. Vyžádal si dva mrtvé a devět raněných. Atentát, k němuž se doposud přihlásily tři militantní palestinské organizace, byl proveden dálkově ovládanou padesátikilogramovou náloží. Věk dětí cestujících ve voze zaplněném padesáti pasažéry se podle zdravotníků pohyboval od sedmi do jedenácti let.
Ehud Barak v prohlášení své vlády sdělil, že je incidentem hluboce šokován a narychlo svolal schůzku bezpečnostního kabinetu. Ten během tříhodinového zasedání nařídil útoky proti palestinským "vojenským" cílům. Podle informací izraelské televize také schválil zpřísnění ekonomických sankcí vůči Palestincům a posílení izraelských vojenských jednotek rozmístěných kolem palestinských měst.
Krátce poté začaly izraelské vrtulníky ostřelovat raketami cíle v palestinském městě Gaza a podle informací agentury AFP se k útoku připojily také izraelské válečné lodě, které armáda vyslala na místo ihned po atentátu společně s dělostřeleckou výzbrojí. Rakety zasáhly generální štáb palestinského velení, sídlo hnutí Fatah Jásira Arafata, elektrickou stanici a budovu palestinské televize. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na izraelského premiéra Ehuda Baraka.
Podle očitých svědků izraelské rakety zasáhly také generální štáb palestinské policie, policejní stanici a úřad vojenské bezpečnostní služby. Izraelská armáda totiž z atentátu viní palestinskou samosprávu. Její šéf Jásir Arafat však jménem svého hnutí Fatah nařčení odmítl a zahájil vlastní vyšetřování. Palestinská policie odpovídala na raketové útoky střelbou po izraelských vrtulnících a pokoušela se je sestřelit ze samopalů.
Izraelská armáda uvedla, že nálož nastražená atentátníky v Gaze byla "obalena" kusy železa, aby způsobila maximální počet raněných. Od katastrofy mnohem dramatičtějších rozměrů prý pasažéry ochránil štít na přední straně autobusu. Jeho podlaha byla podle svědků plná krvavých skvrn a v přední části vozu byly díry způsobené střepinami nálože.
Židovští osadníci sami identifikovali mrtvé. První z nich, pětatřicetiletá učitelka Miriam Amitajová, je zároveň matkou čtyř dětí. Další obětí je Gavriel Biton. Oba pocházeli z osady Kfar Darom a cestovali do školy jako doprovod s dětmi. Mezi raněné se zařadilo i pět školáků. Většina postižení se týká dolních končetin a některé budou vyžadovat amputaci. Podle lékařů jsou dva ranění v ohrožení života.
Kolem autobusu se okamžitě shromáždili židovští osadníci k modlitbám. Na rozbité sklo vozu připevnili nápis útočící na předsedu izraelské vlády Ehuda Baraka. "Premiére, máš na rukou krev," sdělovali osadníci, kteří se nyní domáhají větší ochrany ze strany izraelských úřadů. Pásmo Gazy obývá několik tisíc židovských osadníků a více než milión Palestinců. Pod izraelskou kontrolu dosud spadá kolem čtyřiceti procent tohoto území.
Menšinová Barakova vláda se nyní ocitá v ohrožení. Další podporu v parlamentu jí totiž vypověděla ultraortodoxní strana Šas. Barak včera telefonoval šéfům opozičních stran a opět se snažil sestavit vládu národní jednoty. Šéf izraelského pravicového opozičního bloku Likud Ariel Šaron však oznámil, že do takové vlády nevstoupí, dokud Barak nepřijme mnohem přísnější opatření proti Palestincům.
Také předseda politické strany Izrael na vzestupu Natan Ščaranskij Barakovu nabídku odmítl a žádá důslednější opatření na ochranu proti "palestinským teroristům."
(luc, Reuters, čtk)