Sjezd bavorské vládní strany schválil mírnější cizineckou politiku

CSU podpořila rozšíření Evropské unie

Mnichov/Praha, 20. 11. 2000
Bavorské hospodářství bude mít prospěch z rozšíření EU, proto vládní CSU podporuje přijímání nových členů do unie. Na sjezdu strany to v sobotu uvedl její předseda Edmund Stoiber. Předtím však podle něho musí proběhnout nutné reformy, mezi nimi i rozdělení finančních břemen. V tomto bodě Stoiber hájil snížení příspěvků nejbohatších spolkových zemí, mezi něž patří i Bavorsko, do rozpočtů SRN i unie.
CSU je také pro to, aby se Brusel staral pouze o některé oblasti, například stabilitu eura, zahraniční a bezpečnostní politiku a ekologii. Sjezd proto odmítl vytvoření "evropského superstátu" a společné daně. Současná vláda v otázce EU podle Stoibera naprosto selhala: Ministr zahraničí Joschka Fischer "nemá žádný konkrétní koncept rozšíření unie a jenom plká o vzdálené budoucnosti".
Na sjezdu přijatá nová přistěhovalecká politika CSU se dočkala odmítnutí ostatních stran včetně partnerské CDU. Strana se sice nově vyslovila pro omezené přistěhovalectví, ale zároveň žádá zrušení ústavního práva na azyl. Na sjezdu vystoupil i rakouský kancléř Wolfgang Schüssel, který opět propagoval zavedení jednotných norem EU pro jaderné elektrárny. Potlesk vzbudila jeho narážka na Temelín, že "by bylo nerozumné zavřít německé jaderné elektrárny a nebezpečné reaktory zapojit do sítě".
(len, HB)

Související