Zbrojní výdaje evropských zemí zapojených do NATO klesly loni o pět procent a činily tak 174 miliard dolarů

ZEU se jako vojenská struktura neosvědčila

Marseille, 14. 11. 2000
Ministři obrany členských zemí Západoevropské unie (ZEU) včera otevřeli v jihofrancouzském Marseille poslední dějství procesu, který povede k definitivnímu rozpuštění vojenské organizace, jež měla na starém kontinentě plnit obdobnou úlohu, jakou v euroatlantickém prostoru hraje NATO. Česká republika, která je přidruženým členem ZEU, se včera v rámci procesu předání podstatné části kompetencí, jež od zanikající formace převezme přímo Evropská unie, stala společně s Finskem, Švédskem, Rakouskem, Maďarskem a Polskem členem Západoevropské zbrojní skupiny (WEAG). Ta je jednou z mála struktur, které po zániku ZEU budou i nadále vyvíjet své aktivity. WEAG je fórem pro spolupráci v oblasti obranného průmyslu a od včerejška sdružuje zbrojní a vojenské podniky z devatenácti zemí.
Západoevropská unie má oficiálně ukončit svou činnost 1. července příštího roku. EU začala již vypracovávat společný program obranné politiky, který by zanikající strukturu plně nahradil. V jeho rámci mimo jiné vytváří speciální jednotky rychlého nasazení, jež by měly v budoucnu čítat přibližně 60 000 mužů.Organizace založená v roce 1948 na základě Bruselské smlouvy se stala společně s ozbrojenými silami západoevropských zemí terčem při loňských útocích aliance proti Jugoslávii, kdy se v plné míře projevily rozdíly mezi vojenským potenciálem USA a jeho spojenců.
Výši zbrojních výdajů evropských členů NATO kritizoval ve své nedávné zprávě také londýnský Mezinárodní institut pro strategické studie (IISS), který otevřeně zpochybnil, že se Evropanům podaří vybudovat vlastní vojenskou strukturu schopnou nejenom konkurovat, nýbrž se stát plně nezávislou na Severoatlantické alianci. Jejich celkové výdaje klesly v roce 1999 o pět procent na 174 miliard dolarů, přičemž nárůst zaznamenala v tomto směru pouze Velká Británie a noví tři členové aliance, Polsko, Maďarsko a ČR. V případě posledních tří zemí však vzhledem ke klesajícímu kursu jejich měn právě vůči dolaru nenalezl tento nárůst v podstatě žádného konkrétního vyjádření. Spojené státy vydaly loni na zbrojení 278 miliard dolarů.
Vedle deseti států Evropské unie - Německa, Belgie, Španělska, Francie, Řecka, Itálie, Lucemburska, Nizozemska, Portugalska a Velké Británie - se pravidelných zasedání ZEU účastnilo pět pozorovatelských zemí (Irsko, Rakousko, Finsko, Švédsko a Dánsko), které na rozdíl od první skupiny nejsou členy NATO, šest přidružených členů (Turecko, Norsko, Island, Maďarsko, Polsko a ČR), které v alianci jsou, ne však v EU, a dále sedm států, které měly na základě asociační smlouvy s unií status přidružených partnerů (Litva, Lotyšsko, Estonsko, Slovensko, Slovinsko, Rumunsko a Bulharsko).
(rkl, Reuters, čtk)