Američtí občané včera volili nejen svého prezidenta, ale i osud světové ekonomiky

Volby v USA ekonomiku neovlivní

Oba kandidáti na prezidenta proklamovali podporu byznysu a volnému trhu.

Washington, 8. 11. 2000
Ve Spojených státech skončil v noci na dnešek volební maratón, který stál kandidáty na prezidenta, guvernéry a členy Kongresu i zájmové skupiny, které je podporují a financují, několik miliard dolarů. Volby se konaly v době, kdy USA prožívají více než osmiletý hospodářský boom. George Bush a Albert Gore se ucházeli o přízeň voličů především svými návrhy na využití budoucích dvoubiliónových rozpočtových přebytků.
Podle některých analytiků stojí před novým prezidentem Spojených států, který bude od ledna stát v čele vlády, úkol udržet nebývale dlouhou prosperitu, nikoli pro ni vytvářet podmínky. Očekává se, že letos přes předpovědi o snížení růstu dosáhne hrubý domácí produkt přírůstku ve výši pěti procent.
Američtí voliči však vybírali nejen ty, kteří se budou snažit o pokračování historicky nejdelšího období prosperity, ale vzhledem k úloze USA jako nejsilnější světové ekonomiky budou rozhodovat i o vývoji globálního hospodářství.
Pokud se i v důsledku zmírnění růstu udrží alespoň zčásti nynější domácí poptávka, zůstanou USA nadále největším světovým dovozcem. Zároveň vzestupná růstová křivka v Evropě a v Asii může přispět k zvýšení amerického vývozu a služeb, což by mohlo srazit nebezpečně vysoký, čtyřistamiliardový deficit obchodní bilance, který je jedním z rizikových faktorů hospodářství USA.
Nelze pochybovat o tom, že nová vláda zachová velmi výraznou zahraničně obchodní politiku, která leckdy agresívně prosazuje zájmy amerických podniků ve sporech se zahraniční konkurencí, jak o tom svědčí nynější spory s Evropskou unií.
(mp, Reuters, Bloomberg)
(Další informace o prezidentských volbách v USA na str. 6)