Americké firmy se údajně podílejí na pašování tabákových výrobků

Brusel žaluje výrobce cigaret

Brusel, 7. 11. 2000
Civilní žalobu na americké tabákové koncerny Philip Morris a R. J. Reynolds, které obviňuje z účasti na pašování cigaret do zemí EU, podala minulý týden Evropská komise. V Bruselu to včera oznámila evropská komisařka pro záležitosti rozpočtu unie Michaele Schleyerová. Evropská komise konzultovala podle ní celý případ v uplynulých čtyřech měsících s americkými právníky, a když dospěla k názoru, že má v ruce dostatek důkazů k tomu, aby se svou žalobou uspěla, obrátila se na federální soud pro východní New York, kde firmy sídlí. Brusel, který k obsahu žaloby odmítá vydat další podrobnosti, se v započatém sporu opírá o americký Zákon o vydírání a korupci (RICO). Evropská komise navíc věří, že k žalobě se záhy oficiálně připojí také některá z členských zemí unie.
Brusel bude po obou koncernech požadovat finanční odškodnění, které mělo EU vzniknout díky ztrátám z cel a daně z přidané hodnoty. Unie přijde tímto způsobem ročně o dvě miliardy eur (sedmdesát miliard korun). Podle německých expertů může ilegální obchod probíhat tak, že americké koncerny dodají své výrobky do Hamburku exportérovi, který má kontakty na východoevropské mafie, jež cigarety propašují do Spolkové republiky přes polské či české hranice.
Minulý týden oznámila britská vláda, že nechává vyšetřovat podobné podezření z účasti na pašování tabákových výrobků, do něhož by měla být zapletena společnost British American Tobacco. Britští odborníci odhadují, že každá pátá cigareta vykouřená v zemi pochází z kontrabandu.
(rkl, Reuters, BBC)