Akcionáři budou volit Bushe

Washington, 7. 11. 2000
Pozorněji než ostatní voliči budou zřejmě výsledky amerických voleb sledovat akcionáři tamních společností. Jak totiž upozorňují finanční experti, pro některé důležité sektory může jméno vítěze na dlouho předznamenat vývoj akciového kursu. Shodují se, že zvolení republikánského kandidáta by bylo pro burzy jednoznačně lepší než vítězství jeho soupeře.
"Bude-li prezidentem Bush, měly by růst především papíry farmaceutických firem, producentů tabáku a bank," míní Charles Gabriel, politický analytik Prudential Securities. Mezi jeho tipy patří akcie Pfizer, Merck a Philip Morris. Profitovat by ale v tomto případě měly všechny papíry, jichž se nějak dotýká regulace Washingtonu - tu totiž slibuje Bush omezit.
"Kdyby splnil alespoň polovinu slibů, půjdou akcie vzhůru," hodnotí Bushův program Robert Hornats, viceprezident banky Goldman Sachs. Velkou nadějí je tento kandidát i pro papíry firem z oblasti energetiky. Jeho soupeř Gore se totiž netají averzí k všemocným ropným monopolům a kritikou bujícího automobilového průmyslu.
Mnohem menší skupině společností, kterým by naopak prospělo vítězství Gorea, dominují firmy z oblasti internetu a ochrany životního prostředí. Kromě politiky ochrany životního prostředí je jednou z priorit i rychlé zavádění vysokokapacitního internetového připojení a analytici v tomto případě doporučují nákup titulů jako AT&T nebo Exodus.
(Reuters, Bloomberg, ms)

Související