Rozmístění mezinárodních sil v Palestině prý nepodporují ani USA

Barak nestojí o nasazení vojsk OSN

Jeruzalém, 7. 11. 2000
Palestinský požadavek zapojit do konfliktu na Blízkém východě také vojenské jednotky OSN vyvolává nové spory před separátními rozhovory Izraele a Palestinců s americkým prezidentem Billem Clintonem, které se mají uskutečnit ještě tento týden.
Palestinský vůdce Jásir Arafat hodlá ve Washingtonu požadovat, aby byly do oblasti Gazy a západního břehu Jordánu vyslány mezinárodní jednotky OSN na ochranu civilistů. Izraelský premiér Ehud Barak ale včera tento požadavek striktně odmítl. "Mezinárodní armáda ani pozorovatelé řešení konfliktu nepomohou a mohli by ho spíše zhoršit," tvrdí Barak.
Palestinci o vyslání dvoutisícové mezinárodní jednotky požádali OSN již minulý týden a stejný apel zopakoval Arafat v nedělním pořadu televize CBS. Ve stejném interview obvinil Spojené státy, že jejich vojenská pomoc Izraeli způsobila smrt mnoha Palestinců, kteří byli zabiti americkými zbraněmi.
Podle izraelského ministra zahraničí Šloma ben Amiho Spojené státy slíbily vetovat palestinský návrh na zasedání Rady bezpečnosti OSN, která by měla situaci na Blízkém východě projednávat zítra. Ben Ami včera po návratu z návštěvy USA popřel informace izraelského tisku, podle něhož se američtí představitelé snažili zjistit, zda by Izrael s mezinárodními jednotkami souhlasil.
Člen izraelského kabinetu a strůjce poslední dohody o izraelsko-palestinském příměří Šimon Peres v rozhovoru zveřejněném včera francouzským listem Le Figaro sdělil, že přímé rozhovory mezi Izraelem a Palestinci by byly efektivnější než intervence Clintona.
Násilí na palestinských územích sice včera polevilo, izraelští vojáci však v Tulkarmu na Západním břehu zastřelili dalšího Palestince.
(BBC, Reuters, luc)

Související