Evropské firmy na bagdádském veletrhu narušily embargo

Bagdád, 6. 11. 2000
Stovky firem z 45 zemí, většinou evropských, nabízejí své zboží na bagdádském veletrhu, který podle názoru organizátorů prolomil deset let staré obchodní sankce OSN.
Letošní veletrh, která byl zahájen ve středu, je zdaleka největší od roku 1995, kdy byl poprvé od války v Perském zálivu obnoven, účastní se jej totiž 1554 firem.
Očekává se, že podle dohody, která umožňuje Iráku vyvážet omezené množství ropy a výměnou dovážet potraviny a léky, utrží Irák letos za svou ropu přes deset miliard dolarů - především kvůli růstu její ceny.
Veletrhu se zúčastnily oficiální obchodní delegace z Itálie, Španělska, Německa, Francie, Švédska , Belgie , Finska, Číny, Ruska, Turecka a Řecka
Největšími vystavovateli jsou však tři mocnosti, Francie, Rusko a Čína, tři stálí členové Rady bezpečnosti, kteří prosazují okamžité ukončení sankcí. Británii, která kdysi patřila v Bagdádu mezi hlavní vystavovatele, je zastoupena pouze jednou firmou. Spojené státy stejně jako Kuvajt na přehlídce chybějí. Francii zastupují giganty jako TotalFinaElf a Peugeot, Itálii Fiat, Rusko pak především petrochemické firmy.
(hof, Reuters)

Související