Premiéři Číny a Ruska pokročili směrem ke strategické spolupráci

Peking/Moskva, 6.11. 2000
Sérii dohod směřujících k posílení ekonomické spolupráce a strategického partnerství podepsali o víkendu v Pekingu ruský premiér Michail Kasjanov a jeho čínský prostějšek Ču Žung-ťi.
Za perspektivně nejvýznamnější považují odborníci dohodu, na jejímž základě má být vypracována studie proveditelnosti pro plynovod z ruského naleziště Kovykta nedaleko Irkutska, zřejmě přes severokorejské území, do Číny a jižní Koreje. Po dobu třiceti let by mělo Rusko touto cestou dodávat celkem 30 miliard metrů krychlových plynu ročně, z toho dvě třetiny Číně.
Podepsaná pětiletá obchodní dohoda, má přispět k výraznému nárůstu vzájemné výměny. Mohly by se do ní promítnout některé velké společné projekty, především výstavba jaderné elektrárny ve východočínské provincii Ťiang-su, kterou by ruská strana s posvěcením ministerstva financí sama úvěrovala.
Média též citovala výrok premiéra Kasjanova, že obě strany mají blízko k dohodě o prodeji ruských bitevníků SU-30 a systému včasné výstrahy Berijev A-50 čínské armádě. Po pekingském jednání ale tato zpráva oficiálně potvrzena nebyla.
(sto, Reuters)

Související