Clintonovo pozvání k separátním jednáním do USA přijali Ehud Barak i Jásir Arafat

Blízký východ: Další pokus o mír

Pět týdnů trvající vlna násilí si vyžádala již nejméně 170 obětí.
Jeruzalém, 6. 11. 2000
Naděje na dosažení míru na Blízkém východě se opět obracejí k Washingtonu. Příměří sjednané minulý čtvrtek mezi palestinským předákem Jásirem Arafatem a izraelským ministrem oblastní spolupráce Šimonem Peresem se totiž stále nedodržuje, v pátek přišli o život tři Palestinci na západním břehu Jordánu, včera pak izraelská armáda zastřelila další dva při střetech v pásmu Gazy.
Arafatův poradce Nabíl Abú Rudajná včera potvrdil, že palestinský vůdce by měl s americkým prezidentem Billem Clintonem jednat ve čtvrtek, po něm má přijít na řadu izraelský premiér Ehud Barak, který přijetí Clintonova pozvání potvrdil na sobotním shromáždění několika desítek tisíc lidí v Tel Avivu, kde si připomínali páté výročí vraždy bývalého izraelského premiéra Jicchaka Rabina. "Z tohoto místa a právě teď vás vyzývám, abyste zastavil násilí... a natáhl ruku k absolutnímu míru," prohlásil na mítinku Barak na adresu Jásira Arafata.
Tentýž den Baraka obvinil, že neplní dohody, protože židovský stát nezrušil uzavírku palestinských území a neotevřel letiště v Gaze.
Barakův poradce Danny Jatom ale včera vysvětlil, že Palestinci nedělají "maximum pro stabilizaci situace". Uznal nicméně úsilí palestinských policistů zabránit krvavým střetům při demonstracích.
Optimistou zůstává Šimon Peres. Tvrdí, že se Arafat o ukončení násilí "upřímně" snaží a výsledky budou patrné až za několik dní.
(čtk, Reuters, luc)

Související